Iseenda toetamiseks
- Alusta aitamist iseenda vajaduste märkamisest.
- Leia aega, et laadida end vaimse tervise vitamiinidega: liigu, suhtle, tunne, maga, söö.
- Mure korral julge küsida abi.
Tegevused iseenda toetamiseks
- Hoia häid suhteid pere, lähedaste ja sugulastega. Võta iga päev 15 minutit, et kellegi lähedase inimesega koos mängida, hullata, nalja teha, jutustada. Kingi lähedasele 15 minutit tõeliselt segamatut tähelepanu, kus keskenduda teie koosolemisele. Ära jää üksi — räägi oma enesetundest teistega!
- Võta endale iga päev teadlikult aega magamiseks, et hommikuks oma unetunnid täis saaksid magatud. Enne uinumist (umbes tunni jooksul) lülita kõik ekraanid välja ja tee midagi rahustavat.
- Söö regulaarselt ja mitmekesiselt. Võimalusel valid toit, mis Sinu kehale ja vaimule head teeb.
- Liigu õues või tee sporti. Regulaarne mõõduka intensiivsusega füüsiline aktiivsus (vähemalt 150 minutit nädalas: see on ju tegelikult keskmiselt vaid 20 minutit päevas!) aitab säilitada heaolutunnet, enesesõbralikumat mina-pilti, aitab parandada meeleolu, vähendada ärevust ning parandada keskendumisvõimet.
- Otsi professionaalset abi, kui Sul on unehäired, pidev ärevusseisund, korduvad mälupildid vms.
Otsi abi
Kui Sul on vaimse tervisega seotud küsimus, mure või kahtlus ning Sa ei tea, kuidas edasi minna, mida enda aitamiseks ette võtta, kellega rääkida või millise spetsialisti poole pöörduda, siis kirjuta e-nõustajatele. Kirjavormi leiad aadressilt: www.peaasi.ee/kysi-noustajalt. Nõustajad on kogemustega vaimse tervise spetsialistid ja vastavad kolme päeva jooksul. Vastus tuleb Sinu e-postile ning portaalis avalikult ei ilmu.
Kindlasti leiad endale sobiva spetsialisti ka oma asukoha lähedal. Üleesstilise abikontaktide andmebaasi leiad veebilehelt www.peaasi.ee/kontaktid.
Kui tunned, et Sul on vaja kellegagi kohe rääkida, siis aitavad Sind infoliinid:
- Lasteabi: 116 111 (24h)
- Ohvriabi telefon: 116 006 (24h)
- Hingehoiu telefon: 116 123 (24h)
- Eluliin (eesti keel): 655 8088 (igapäevaselt kl 19-07)
- Eluliin (vene keel): 655 5688 (igapäevaselt kl 19-07)
- Kiirabi: 112 (24h)
Vaata ka: www.eluliin.ee, www.usaldus.ee, www.lahendus.net, www.hingehoid.ee.
Pea meeles, et Tervisekassa kulul saad oma perearsti kaudu pöörduda psühholoogi poole.
Vaimse tervise vitamiinid
Me saame enda vaimse tervise tugevdamiseks ise väga palju ära teha. Selleks on mõned nipid, mille on Sinu jaoks kokku pannud peaasi.ee spetsialistid. Loe, vaata ja kasuta!
Vaimse tervise elektrooniline esmaabikapp on valminud Sotsiaalministeeriumi, Eesti Tööandjate Keskliidu, MTÜ Peaasjad, Tervise Arengu Instituudi, Tööinspektsiooni, Töötukassa ja MTÜ Eesti Personalijuhtimise Ühing PARE koostöös. Esmaabikapi loomist ja teavitustegevusi toetab Euroopa Sotsiaalfond.
Vaata ka teisi Vaimse tervise esmaabikapi teemalehtesid: