Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Liigu edasi põhisisu juurde

Tööohutus pole loterii

Viimati uuendatud: 06.09.2024
  • Tööõnnetusi saab ennetada, kuid ainult 40% mikroettevõtetest on töökohal olevaid riske hinnanud
  • Riskianalüüsi kohustus on kõigil vähemalt ühe töötajaga ettevõtetel.
  • Hoia oma töötajaid ja esita riskianalüüs Tööinspektsiooni iseteeninduses.

Tööõnnetusi saab ennetada

Töötaja saagis puidust detaile, kuid ühtäkki jäid tema sõrmed töötava sae vahele. Üks sõrm oli tervenisti maha kukkunud, teine rippus veel käe küljes.

Ükski tööandja ega töötaja ei tahaks sellist vaatepilti näha ja tihtipeale on tööõnnetused ka ennetatavad. Selleks, et oma töökeskkonna riske teada ja hinnata, on vajalik alustada töökeskkonna riskianalüüsist. Seega on alates 2021. aastast riskianalüüsi esitamine kõigile vähemalt ühe töötajaga ettevõtetele kohustuslik.

Vaid 40% mikroettevõtetest on oma töökeskkonna riskid kaardistanud, mis tähendab, et enamus ettevõtteid ei ole veel teadvustanud tööohutuse olulisust või pole võtnud aega selleks vajalike meetmete rakendamiseks. Siin tulebki mängu Tööinspektsiooni pakutav lihtne ja tasuta lahendus, mis aitab ettevõtetel riskianalüüsi kiiresti ja tõhusalt teostada - iseteeninduskeskkond.

Mis on töökeskkonna riskianalüüs?

Iga tööandja, kellel on vähemalt üks töölepinguline töötaja, peab läbi viima töökeskkonna riskianalüüsi, et tuvastada ja hinnata töökeskkonna ohutegureid. Riskianalüüsi esitamise kohustus tuleneb töötervishoiu ja tööohutuse seadusest (TTOS) § 134, mis on jõus alates 2021. aasta märtsist.

Riskianalüüs ei ole vaid kohustus - see on ka investeering ettevõtte tulevikku. Kui ettevõtte riskid on kaardistatud ja ennetusmeetmed rakendatud, väheneb tööõnnetuste ja kutsehaiguste risk märkimisväärselt. See tähendab vähem tööseisakuid, kõrgemat töötajate rahulolu ja üldist produktiivsuse kasvu.

Kus saab riskianalüüsi esitada?

Oled nüüd aru saanud riskianalüüsi kasulikkusest. Kust alustada?

Logides Tööinspektsiooni iseteenindusse (iseteenindus.ti.ee) saad riskianalüüsi moodulis oma töökeskkonna riske hinnata. Riskideks võivad olla kokkupuude kemikaalidega, raske füüsiline töö, psühhosotsiaalsed ohutegurid ja muu selline. Iseteeninduskeskkonnas on välja toodud erinevad ohutegurid ja vastamine on mugavalt valikvastustega. 

Kui ühe korraga ei jõua riskianalüüsi valmis, siis on võimalik pooleliolevat dokumenti ka hiljem täiendada ja muuta.

Veebiseminar: kuidas täita riskianalüüsi?

11. septembril toimub veebiseminar, kus tutvustame riskianalüüsi moodulit ja õpetame, kuidas seda täita.

Ühine mikroettevõtete vähemusega, kes on juba astunud sammu turvalisuse suunas. Näita oma töötajatele, et nende tervis ja heaolu on sinu prioriteet! Turvaline töökeskkond ei ole vaid seadusest tingitud kohustus, vaid ka hea tööandja tunnus.

Õpetus

Kampaaniat rahastatakse Euroopa Sotsiaalfondi+ (ESF+) toetuse andmise tingimuste (TAT) „Töötervishoidu ja -ohutust väärtustava töökeskkonna arendamine 2021–2027“ vahenditest.