Avaleht / Uudised

Kuidas ohutult redelit kasutada? Spetsialisti nõuanded aitavad vältida õnnetusi.

10.12.2015


Juhtunud, kuid võinuks juhtumata jääda on Tööelu portaalis regulaarselt ilmuv rubriik, milles on vaatluse alla võetud üks reaalses elus juhtunud tööõnnetus. Tööinspektsiooni spetsialist analüüsib juhtunud õnnetust ning juhib tähelepanu sellele, mida oleks saanud ning saab tööohutuse seisukohast ette võtta, et sarnaseid juhtumeid edaspidi vältida. Kasulikke näpunäited jagub nii tööandjatele kui ka töötajatele. Tööelu portaal soovib kõigile turvalist töökeskkonda.

Mis juhtus?

Andres (nimi muudetud) töötab ühes väikeettevõttes rehvitehnikuna. Enamjaolt tegeleb ta sõiduautode rehvivahetusega, kuid vahetevahel tuleb töökojas teha ka muid töid. Enne rehvihooaja algust andis tööandja korralduse paigaldada rehvide ladustamisruumi lakke valgustid.

Üks valgustitest tuli paigaldada raskesti ligipääsetavasse kohta rehvide ladustamiseks mõeldud riiuli konstruktsioonide vahele ca 3 meetri kõrgusele. Eelnevalt kasutatud kolmeosalise pikema redeli paigutamise tegi keerulisemaks asjaolu, et riiuli kitsas vahekäigus asetses euroalusele paigutatud metallist seif.

Andres otsustas paigaldada lühema harkredeli metallist seifile ning toetada redeli ülemise osa riiulist väljaulatuvatele rehvidele. Redelil liikudes nihkusid rehvid paigast, Andres kaotas tasakaalu ning kukkus. Kannatanu toimetati erakorralise meditsiini osakonda, kus tal tuvastati roiete ja lülisamba lülide murrud.

Miks juhtus?

Seifi paiknemine laevalgusti paigaldamiskoha all viis otsuseni asetada redel seifile, et saaks mugavamas asendis tööd teha. Seif oli küll raske ja liikumatu, kuid redeli mõlemad jalad asetsesid seifi äärtest mõne sentimeetri kaugusel. Toetuspinna vähesuse tõttu toetas töötaja harkredeli seifile vaid kahe jalaga ning seepärast pidi toetama ülemise osa riiulist väljaulatuvatele rehvidele. Redeli väiksemgi nihkumine viinuks kukkumiseni. Nii ka juhtus.

Kuidas edaspidi sarnaseid juhtumeid vältida?

Redel paigutatakse võimalikult töötamiskoha lähedale, et sellel töötamisel keha raskuskese püsiks redelipostide vahel. Redel peab kasutamise ajal seisma kindlalt sobiva suurusega liikumatul alusel nii, et redelipulgad püsiksid horisontaalasendis.

Redeli toetuspinna valikul tuleb tähelepanu pöörata selle stabiilsusele, suurusele ja pindade hõõrdetakistusele. Ebastabiilsetele objektidele, sealhulgas rehvidele toetamist tuleb vältida. Redeliotsa materjal ei haardu metallpinnaga nii hästi kui betoonpõranda pinnaga. Piisava suurusega toetuspind tagab redeli väiksemal paigast nihkumisel selle püstisesse asendisse jäämise. Kui põrandast erineval tasapinnal olev toetuspind ei taga ohutust, tuleb sellele paigaldamist vältida. Paigaldamist takistavad materjalid, mööbel, muuhulgas seif tuleb eemale nihutada.

Õnnetusele võis kaasa aidata ka nõuetele mittevastav töökoha valgustatus, oli ju tegemist uute valgustite paigaldustöödega.

Vaata lisaks Tööelu portaali teemalehte töövahendi kasutamisest.

Foto: SXC/Dhiego Andrade

 

Tagasi
Kuidas ohutult redelit kasutada? Spetsialisti nõuanded aitavad vältida õnnetusi.
Võta ühendust

Teksti suurus

Reavahe suurus

Kontrastsus

Ligipääsetavusest

Tooelu.ee loomisel on peetud silmas, et siin avaldatav info oleks kättesaadav ja kasutatav võimalikult paljudele inimestele.

Loe lisaks