Avaleht / Uudised

Juhtunud, kuid võinuks juhtumata jääda: vedurijuhi käsi jäi veduri ratta ja relsi vahele

12.03.2015


Juhtunud, kuid võinuks juhtumata jääda on Tööelu portaalis regulaarselt ilmuv rubriik, milles on vaatluse alla võetud üks reaalses elus juhtunud tööõnnetus. Tööinspektsiooni spetsialist analüüsib juhtunud õnnetust ning juhib tähelepanu sellele, mida oleks saanud ning saab tööohutuse seisukohast ette võtta, et sarnaseid juhtumeid edaspidi vältida. Kasulikke näpunäited jagub nii tööandjatele kui ka töötajatele. Tööelu portaal soovib kõigile turvalist töökeskkonda.

Mis juhtus?

Turbarabas kasutati turba vedamiseks vedurit ning 12 vagunist koosnevat koosseisu. Vedur aga ei jõudnud vaguneid tõmmata ning hakkas puksima. Kuna seda juhtus alatasa, olid meistrimehed konstrueerinud veduri esimeste rataste ette toru, mille abil pudenes haakumise parandamiseks rööbastele liiva. Raudtee lainelisuse tõttu liikus toru aga paigast. Üks töölistest väljus aeglaselt liikuvast vedurist ja püüdis olukorda parandada ning üritas paigaldada puutükki liivatoru ning selle suunaja vahele. Selle tegevuse käigus kannatanu komistas, mille tulemusena sattus ta käsi veduri ratta ja relsi vahele. Tagajärjeks oli kolme sõrme amputatsioon.

Miks juhtus?

Kannatanu sõnul oli veduri kiirus peaaegu olematu ning ettevõttes oldi harjunud antud situatsioonis niimoodi käituma. Esialgu võib jääda mulje, et tegemist oli lihtsalt rumala juhusega, sest taolist tööd teevad vähesed. Tegelikkuses see nii ei ole. Liikuva sõiduki pealt mistahes tegevuse läbiviimine ei ole kindlasti ohutu.

Kuigi tööandja tõi tööõnnetuse raportis peamise õnnetuse põhjusena  välja ohutusnõuete rikkumise kannatanu  poolt,  siis tunnistas ta, et sisekontroll oli puudulikult läbi viidud, millele viitavad ka vigastatud töötaja ütlused. Täiendav põhjusena tuleb mainida ka töötaja puudulikku väljaõpet ja juhendamist.

Kuidas edaspidi sarnaseid tööõnnetusi vältida?

Soovitav oleks pöörata rohkem tähelepanu tehnilistele puudustele masinate töös (antud juhul puksimise vältimine). Kui tööandja ei ole kehtestanud selgeid suuniseid tõrgete lahendamiseks on töötajad sunnitud töö seiskumise vältimiseks ise lahendusi välja mõtlema. Need aga ei pruugi olla ohutud.

Sageli mõeldakse välja lahendusi, mis on pigem ajendatud soovist probleem kiiresti lahendada. Tööohutus jääb aga sealjuures tähelepanuta. Uue töötaja väljaõppe ja juhendamise käigus tuleb sarnastele probleemidele rohkem tähelepanu juhtida ning korralikult selgitada, kuidas töötaja peab  toimima.  Kindlasti peab tööandja aeg-ajalt kontrollima ka seda, kas töötajad järgivad ohutusnõudeid ja kasutavad õigeid töövõtteid.

Vaata lisaks teemakohaseid lehti Tööelu portaalist:

Foto: SXC/Rachel Kirk

Tagasi
Juhtunud, kuid võinuks juhtumata jääda: vedurijuhi käsi jäi veduri ratta ja relsi vahele
Võta ühendust

Teksti suurus

Reavahe suurus

Kontrastsus

Ligipääsetavusest

Tooelu.ee loomisel on peetud silmas, et siin avaldatav info oleks kättesaadav ja kasutatav võimalikult paljudele inimestele.

Loe lisaks