Avaleht / Uudised

Eestis jääb palju kutsehaigusi diagnoosimata, sest töökultuur on madal

02.03.2015


Luu- ja lihaskonna vaevused on Euroopa Liidus kõige levinum tööga seotud terviseprobleem: 25% Euroopa töötajatest kaebab seljavalu ja 23% lihasvalu üle, vahendas Delfi terviserubriik.

„Võrreldes teiste maadega diagnoositakse Eestis vähem kutsehaigusi. Erinevused on tingitud nii klimaatilistest eripärasustest kui ka töökultuurist. Skandinaavias pööratakse töökeskkonna ohutegurite vähendamisele rohkem tähelepanu ja investeeritakse töötervishoidu märksa rohkem. Haigusi diagnoositakse varasemates staadiumites ja taastusravi on kättesaadavam. Seega on meie number väiksem just sellepärast, et paljud kutsehaigused jäävad diagnoosimata,“ rääkis Qvalitas Arstikeskuse peaarst dr Toomas Põld.

Enamik tööga seotud luu- ja lihaskonna vaevustest areneb välja aja jooksul ja on tingitud kas otseselt tööülesannete täitmisest või töökeskkonnast.

Ülekoormusvigastused võivad tekkida nii üla- kui ka alajäsemetes, sealhulgas õla- ja kaelapiirkonnas, randmetes, küünarnukkides ja põlvedes, ning olla tingitud tööst, mis nõuab ebaloomulikku asendit ja ebaharilikke või korduvaid või kiireid liigutusi.

Vaevused võivad olla mitmesugused, alates ebamugavustundest ja nõrgast valust kuni tõsisemate haigusteni, mille põhjusel ei saa inimene tööl käia ning nõuavad isegi haiglaravi. Krooniliste vaevuste puhul võib ravi ja paranemine osutuda tihtipeale ebapiisavaks ja tagajärjeks võib olla eluaegne puue või töövõimetus. Töötaja jaoks tähendavad need isiklikke kannatusi ja sissetuleku kaotust, tööandjale ettevõtte tootluse langemist ning riigile suuremaid sotsiaalkindlustuskulusid.

Töötajate jaoks on kutsehaigusel sotsiaalne tähendus, seetõttu ei ole töötajad sageli huvitatud kutsehaiguse diagnoosimisest kartuses kaotada töö või hakata tegema vähetasuvat tööd. Tööandja jaoks aga on tihti uue töötaja palkamine odavam, kui kutsehaiguse diagnoosi saanud töötajale töötingimuste muutmine.

Paljusid probleeme saab vältida või vähendada märkimisväärselt nende raskusastet, järgides kehtivaid tööohutuse ja töötervishoiu seadusi ning hea tava suuniseid, mis näevad ette tööülesannete hindamist, ennetusmeetmete kasutuselevõtmist. Tihti aga ei pöörata neile piisavalt tähelepanu ja tulemuseks on kutsehaiguste pidev kasv.

28. veebruaril oli rahvusvaheline ülekoormusvigastuste teadvustamise päev, mil räägiti erinevate tööst tingitud luu- ja lihaskonna vaevuste põhjustest ning kutsuti inimesi ja ettevõtteid üles pöörama rohkem tähelepanu töötervishoiu kontrollile. 

Allikas: hoiatervist.delfi.ee

Foto: SXC/Carpal Tunnel Gadgets

Vaata lisaks Tööelu portaali teemalehti kutsehaiguse ja tervisekontrolli kohta.

 

Tagasi
Eestis jääb palju kutsehaigusi diagnoosimata, sest töökultuur on madal
Võta ühendust

Teksti suurus

Reavahe suurus

Kontrastsus

Ligipääsetavusest

Tooelu.ee loomisel on peetud silmas, et siin avaldatav info oleks kättesaadav ja kasutatav võimalikult paljudele inimestele.

Loe lisaks