Avaleht / Uudised

Juhtunud, kuid võinuks juhtumata jääda: töötaja sai vingumürgituse

26.02.2015


Juhtunud, kuid võinuks juhtumata jääda on Tööelu portaalis uus regulaarselt ilmuv rubriik, milles on vaatluse alla võetud üks reaalses elus juhtunud tööõnnetus. Tööinspektsiooni spetsialist analüüsib juhtunud õnnetust ning juhib tähelepanu sellele, mida oleks saanud ning saab tööohutuse seisukohast ette võtta, et sarnaseid juhtumeid edaspidi vältida. Kasulikke näpunäited jagub nii tööandjatele kui ka töötajatele. Tööelu portaal soovib kõigile turvalist töökeskkonda. 

Mis juhtus?

Betoonpõranda silumiseks kasutati bensiinimootoriga hõõrukeid. Ruumide kütmise eesmärgil töötasid ka diiselpuhurid. Külma ilma tõttu oli tellija ukse- ja aknaavad sulgenud kile ja presendiga. Umbes 6 tundi peale töö algust hakkas töötajal halb. Ta suutis ruumist väljuda, kuid ei suutnud enam seista jalgadel ning kaotas teadvuse. Enesetunde järsu halvenemise ning teadvusekaotuse põhjuseks oli raske vingugaasi (CO) mürgistus. Kaastöötajad kutsusid välja kiirabi ja mees toimetati haiglasse.

Miks juhtus?

Ruumides, kus töid teostati ei olnud võimalik kasutada elektriga töötavaid masinaid, sest töökohal puudus piisav võimsus ning hõõrukite sisse lülitamisel lõid kaitsmed kohe välja. Ilmselt oli kannatanu väljaõpe ja juhendamine puudulik. Töötaja ei osanud arvestada keemiliste ohuteguritega, mis antud toimingutega kaasnesid. Töös esinevad riskid pidanuksid selguma töökeskkonna riskianalüüsist. Selles oli ühe ohutegurina ära märgitud küll toksiliste gaaside tekkimise võimalus, kuid puudus täpsustus, milliseid gaase, milliste omadustega silmas peetakse. Muuhulgas ei osutatud tähelepanu ka ühele väga olulisele vingugaasi omadusele – sellel ei ole värvi, lõhna ega maitset. See tähendab, et vingugaasi kätte sattunud töötaja ei suuda ühelgi viisil aru saada, et eksisteerib reaalne oht tema elule ja tervisele. Kui töötaja juhtub sisse hingama vingugaasi, võib ta kaotada teadvuse. Seega ei pruugi ta  olla võimeline lahkuma ohtlikust tsoonist. Sellisel juhul jääb loota ainult töökaaslaste abile. Lisaks puudus vingugaasi teema ohutusjuhenditest.

Kuidas edaspidi sarnaseid tööõnnetusi vältida?

Juhul, kui töökohal eksisteerib eluohtliku vingugaasi tekkimise võimalus tuleks töötajate juhendamist ja väljaõpet võtta eriti tõsiselt. Ohutegur peab sisalduma kindlasti riskianalüüsis ja sellele tuleb tähelepanu juhtida ka ohutusjuhendis.  Ohutusjuhendi sisust tuleb eelnevalt teavitada töötajaid. Väga tähtis on õhuvahetuse tagamine ruumides. Säilitada tulnuks uste ja akende kaudu tuulutamise võimalus, kasvõi külmema tööruumi hinnaga. Töötajad peaksid vingugaasi tekkimise ohu korral üksteist jälgima, et esimeste mürgistuse tundemärkide ilmnemisel  kiiresti reageerida.

Vaata lisaks Tööelu portaali teemalehti riskianalüüsist ja keemilistest ohuteguritest.

Tagasi
Juhtunud, kuid võinuks juhtumata jääda: töötaja sai vingumürgituse
Võta ühendust

Teksti suurus

Reavahe suurus

Kontrastsus

Ligipääsetavusest

Tooelu.ee loomisel on peetud silmas, et siin avaldatav info oleks kättesaadav ja kasutatav võimalikult paljudele inimestele.

Loe lisaks