Avaleht / Uudised

Ka pühadekaunistusi paigutades ei tohi meelest kaduda ohutusreeglid

30.11.2012Jõuluajal ning aastavahetuse eel seatakse pühaderüüsse nii kaupluste riiulid kui ka poodide ja kontorite seinad ja laealused. Et pühademeeleolu ei rikuks kurbade tagajärgedega õnnetus, ei tohi ka kaunistamise juures unustada ettevaatlikust. Arvestades, et sageli paigutatakse kaunistusi 2,5 kuni 3 meetri
 kõrgusele, tuleb järgida ka kõrgustes töötamise nõudeid.

Kaks kõige üldisemat tähelepanekut, mida järgida: esiteks peab kõrguses töötamisel vältima mistahes ootamatuid ja järske liigutusi, ning teiseks tuleb jälgida, et redeli või tõstuki paigutamisel ukse juurde keerataks viimane lukku, et keegi ei liiguks ootamatult uksest.

Madalamale paigaldatavaid kaunistusi ulatub kohale asetama redelilt. Tihtipeale arvatakse, et kui redelil tõusta vaid paar-kolm astet, ei saa kukkumisel ju juhtuda midagi erilist. Paraku on just sellistel kukkumistel sageli tõsised tagajärjed – eelkõige luumurrud ja põrutused.

Ka redelil töötades tuleb järgida mitmeid ohutusnõudeid. Kõige tähtsam on meeles pidada, et enne redeli kasutamist tuleb kontrollida selle korrasolekut. Üle tuleb vaadata redeli kinnitusdetailid, lukustid, astmed ja jalgade otstes olevad kummikatted, et redel ei libiseks. Kindlasti ei tohiks redel kuhugi poole viltu vajuda ega logiseda. Pind, millele redel paigutatakse, peab olema sile, konarusteta ja ei tohi olla libe. Redel peab seisma kindlalt püsti.

Redeli kasutamisel on hea, kui seda tehakse kahekesi nii, et üks töötaja jääb alla redelit hoidma ja jälgib, et keegi möödakäijatest ei komistaks tahtmatult selle otsa. Kindlasti ei tohi abistaja seista redeli all, vaid selle ees või kõrval. Redelil, millel puudub turvakaar või muu kinnihoidmise võimalus, ei tohi kõrgemale ronida kui neljas aste. Lisaks ei tohi redelil töötaja ennast külgsuunas kaugemale välja sirutada kui käsivarre pikkus (vajadusel tuleb redel ümber tõsta).

Samad nõuded kehtivad ka konsooltõstuki kasutamisel. Seade peab olema enne kasutusele võtmist kontrollitud. Selleks, et ei juhtuks olukorda, kus töötaja on ennast korviga kõrgustesse sõidutanud, aga ei oska alla tulla ega edasi liikuda, peab töötajat olema juhendatud ja õpetatud seadet kasutama. Väga oluline on, et töötaja tervislik seisund võimaldab töötada kõrgustes.

Korvtõstukis töötades tuleks jälgida, et töötaja ei upitaks ennast kaunistuse paigaldamisel üle ääre – kui keha raskuskese kaldub korvist välja, võib töötaja korvist välja kukkuda.

Tähtis on, et igasuguste kõrguste vallutajal oleksid jalas ka õiged jalanõud. Ei ole mõeldav, et kõrgustes toimetab töötaja, kellel on jalas kõrge kontsaga kingad. Selliselt tegutsedes ei pea ilmselt õnnetust kaua ootama. Jalanõud peavad olema mugavad, kindlalt jalas ning neil ei tohi olla lahtiseid paelu ega rihmu. Kingatallad ei tohi olla libedad.

Evelin Martin
Tööinspektsioon

Tagasi
Ka pühadekaunistusi paigutades ei tohi meelest kaduda ohutusreeglid
Võta ühendust

Teksti suurus

Reavahe suurus

Kontrastsus

Ligipääsetavusest

Tooelu.ee loomisel on peetud silmas, et siin avaldatav info oleks kättesaadav ja kasutatav võimalikult paljudele inimestele.

Loe lisaks