Avaleht / Uudised

Ülemaailmne vähipäev: uues aruandes tutvustatakse tööga seotud vähi ennetamise parandamise võimalusi

Täna, ülemaailmsel vähipäeval, ühineb maailm vähi vastu võitlemiseks. Euroopa Tööohutuse ja Töötervishoiu Agentuuri (EU-OSHA) tööga seotud vähi alase aruande eesmärk on käsitleda asjaomaseid probleeme praegustele hindamismeetoditele hinnangu andmisega.

Käesoleva aasta ülemaailmne vähipäev keskendub avastamisele, ravile ja hooldusele. EU-OSHA aruanne sisaldab soovitusi praeguste teadmiste lünkade täitmiseks, mis on väga oluline, kui me soovime tööst põhjustatud vähi tuvastamist ja ennetamist parandada. Aruanne keskendub kantserogeenide ja tööga seotud vähi hindamisele järgmiste eesmärkidega:

  • kirjeldada kantserogeene ja vähki põhjustavaid töötingimusi;
  • hinnata teabeallikaid ja teha kindlaks teadmiste lüngad;
  • anda soovitusi nende lünkade täitmiseks;
  • kirjeldada ennetusmeetmeid.

Aruandes vaadeldakse tööst põhjustatud vähki soodustavaid keemilisi, bioloogilisi, korralduslikke ja füüsilisi tegureid. Selles rõhutatakse ka vajadust arvestada praegust töökeskkonda, millele on iseloomulik suurem alltöövõtu kasutamine, ajutine töö, mitmel kohal töötamine, staatiline töö, naiste töötamine ohtlikes ametites, ebatüüpilised tööajad ja mitmene kokkupuude.

Käsitletakse ka vähi suhtes eriti haavatavate rühmade (nt noored, naised, suure kokkupuutega või ohtlikes tingimustes inimesed) teemat.

Üks aruande peamisi järeldusi on, et peame laiendama oma teadmisi tööst põhjustatud vähist. Selgitatakse välja mitu võimalust selle tegemiseks, sealhulgas rahvusvaheline teabevahetus ning uute ja tekkivate riskide, nagu nanomaterjalide, endokriinseid häireid põhjustavate ühendite, staatilise töö ning vahetustega ja öötöö arvestamine.

Aruandes antakse ülevaade võimalikest lahendustest, kuid rõhutatakse, et kõige tõhusam meede on kokkupuudete vältimine. Selle saavutamiseks tuleb teha jõupingutusi kõikidel tasanditel, sealhulgas õigusloomes, teadlikkuse suurendamisel, ennetusmeetmete kirjeldamisel, rakendamise ja jõustamise parandamisel ning hüvitamist takistavate asjaolude kõrvaldamisel.

Lugege aruande kokkuvõtet ja täisversiooni. Lisateavet tööga seotud vähi kohta leiate OSHwikist. Loe rohkem ülemaailmse vähipäeva kohta.

Allikas: EU-OSHA

Vaata lisaks Tööelu portaali teemalehti bioloogilistest ja keemilistest ohuteguritest ning asbestist.

 

 

Tagasi
Ülemaailmne vähipäev: uues aruandes tutvustatakse tööga seotud vähi ennetamise parandamise võimalusi
Võta ühendust

Teksti suurus

Reavahe suurus

Kontrastsus

Ligipääsetavusest

Tooelu.ee loomisel on peetud silmas, et siin avaldatav info oleks kättesaadav ja kasutatav võimalikult paljudele inimestele.

Loe lisaks