Avaleht / Uudised

Tööminutid: konkurentsipiirang töösuhte ajal ja pärast selle lõppemist

Värskes Tööminutite saates rääkis Tööinspektsiooni nõunik Niina Siitam konkurentsipiirangust nii töötamise ajal kui ka pärast töösuhte lõppemist.

Tööandja õigus on kaitsta oma majanduslikke huve ja eeskätt takistada töötajal tegutseda tööandja tegevusvaldkonnaga sarnases valdkonnas kas palgatöötajana, juhatuse liikmena, FIE-na või luua oma firma sarnaste teenuste osutamiseks. Konkurentsipiirangust kinnipidamisega kaasneb ka ärisaladuse hoidmise kohustus.  Ärisaladuseks võib olla igasugune teave, millele töötajal on oma tööülesannete täitmise tõttu juurdepääs, näiteks tööandja klientidele, arenguprojektidele, majandusprognoosidele jms, mille avalikuks tulek võib tööandjat oluliselt kahjustada.

Kui konkurentsipiirangu seadmine eeldab töötajaga kokkulepet, siis ärisaladuse hoidmise kohustuse panemiseks kokkulepet vaja ei ole. Küll aga peab töötaja teadma, mis on saladusena määratud teabe sisu.

Konkurentsikeelu kokkuleppe tingimused peavad olema selged ja üheselt arusaadavad. Töötaja peab tingimata teadma, keda tööandja konkurendiks peab ja millist töötaja tegevust loeb tööandja konkurentsi osutamiseks, samuti seda, millistel tingimustel konkurentsikeeld kehtib nii  ajaliselt kui territoriaalselt.

Seadus ei näe töötamise ajal ette saladuse hoidmise kohustuse täitmise ega konkurentsipiirangu järgimise eest hüvitise maksmist. Samas ei ole see ka keelatud. Arvestama peab, et hüvitis ei ole vaadeldav töötasuna ega saa seetõttu kuuluda töötasu hulka. Kui konkurentsipiirangu kokkulepe on töölepingus, tuleb hüvitis suurus ja maksmise kord ette näha eraldi töötasust.

Konkurentsikeelu kokkulepe peab olema sõlmitud kirjalikult. See võib olla töölepingus või sõlmitud eraldi kokkuleppena.

Mis juhtub aga siis, kui konkurentsipiirnagut on rikutud? Kuidas toimib konkurentsipiirang, mis hakkab kehtima pärast töölepingu lõppemist? Millal võib sellist konkurentsipiirangut rakendada? Kuula selle nädala Tööminutite saadet ning saa täpsem ülevaade konkurentsipiirangut puudutavatest teemadest.

Saade "Tööminutid" on Kuku raadios eetris igal esmaspäeval kell 10.00–10.15. Saade jagab praktilisi näpunäiteid päevakajalistel teemadel nii tööandjale kui ka töötajale. Räägitakse töö- ja puhkeajast, töölepingu seadusest ja kõigest muust, mis töösuhetes küsimusi tekitab. Saatejuht on Tööinspektsiooni teavituse peaspetsialist-nõunik Niina Siitam. Saade valmib koostöös Tööinspektsiooniga.

Allikas: Kuku raadio

 

 

Tagasi
Tööminutid: konkurentsipiirang töösuhte ajal ja pärast selle lõppemist
Võta ühendust

Teksti suurus

Reavahe suurus

Kontrastsus

Ligipääsetavusest

Tooelu.ee loomisel on peetud silmas, et siin avaldatav info oleks kättesaadav ja kasutatav võimalikult paljudele inimestele.

Loe lisaks