Avaleht / Uudised

Tööminutid: töölepingu ülesütlemine erakorraliselt

23.12.2014


Pühadenädala Tööminutite saates rääkis Tööinspektsiooni nõunik Niina Siitam töölepingu ülesütlemise ühest alusest, mida tööandjad töövaidluskomisjonides kõige rohkem, koguni 43 protsendil esitatud avaldustest, vaidlustavad.

Töölepingu seaduse kohaselt võib töötaja töölepingu erakorraliselt ülesse öelda tööandjapoolse kohustuse olulise rikkumise tõttu. Seda eelkõige juhtudel, kui tööandja rikub töötaja hinnangul tema töölepingu tingimusi või seaduse nõudeid.

Kõige sagedamini öeldakse leping ülesse seetõttu, et töötaja kurdab töövägivalla, palga maksmata jätmise, oma elu ja tervise ohtu seadmise, töötamise mittevõimaldamise või töötingimuste olulise muutmise üle.

Töölepingu lõppemisel on tööandja kohustatud lõpparves maksma hüvitisena keskmist töötasu kolme kuu ulatuses. Tihtipeale aga jätavad tööandjad hüvitise maksmata põhjendusega, et nad kavatsevad töölepingu ülesütlemise vaidlustada ning kolme kuu hüvitise maksavad nad siis, kui töövaidlusorgani otsusel on ülesütlemine õiguspärane. Selline praktika aga ei ole seadusega kooskõlas.

Mida ütleb seadus? Mil moel saab tööandja töölepingu erakorralist ülesütlemist vaidlustada? Kuivõrd on suutnud tööandjad töötajate eelpool nimetatud põhjustel töölepingu erakorralise ülesütlemise ümber lükata? Mida ikkagi tuleks tööandjatel enne töövaidlusorganisse pöördumist teha. 

Kuula värsket Tööminutite saadet ja saa vastused nendele ja mitmetele teistele teemasse puutuvatele küsimustele.

Saade "Tööminutid" on Kuku raadios eetris igal esmaspäeval kell 10.00–10.15. Saade jagab praktilisi näpunäiteid päevakajalistel teemadel nii tööandjale kui ka töötajale. Räägitakse töö- ja puhkeajast, töölepingu seadusest ja kõigest muust, mis töösuhetes küsimusi tekitab. Saatejuht on Tööinspektsiooni teavituse peaspetsialist-nõunik Niina Siitam. Saade valmib koostöös Tööinspektsiooniga.

Allikas: Kuku raadio

Foto: SXC/Svilen Milev

Vaata lisaks Tööelu portaali teemalehte töölepingu lõppemise kohta.

Tagasi
Tööminutid: töölepingu ülesütlemine erakorraliselt
Võta ühendust

Teksti suurus

Reavahe suurus

Kontrastsus

Ligipääsetavusest

Tooelu.ee loomisel on peetud silmas, et siin avaldatav info oleks kättesaadav ja kasutatav võimalikult paljudele inimestele.

Loe lisaks