Avaleht / Uudised

Nädala küsimus: kas tööandjal on lubatud kõikide muusikaseadmete kasutamine ära keelata?

09.12.2014


Igal nädalal ilmuv küsimus ja vastus peegeldab tööelus ettetulevaid töösuhetealaseid probleeme. Küsimuste sünnile on kaasa aidanud inimesed, kes on Tööinspektsiooni poole oma murega pöördunud. Igale küsimusele on vastuse koostanud Tööinspektsiooni jurist.

Lugeja küsib: töötame igapäevaselt suures hallis, kus toimub liinitöö. Meil otsustati ära keelata igasugused muusikaseadmed. Kõrvaklappide kasutamise ärakeelamisest võib veel aru saada, sest need  juhtivad kõrvale inimese tähelepanu, kuid töölaua ääres vaikselt mängiv raadio ju ei sega, vaid pigem leevendab stressi. Kas tööandjal on lubatud kõikide muusikaseadmete kasutamine ära keelata?

Vastab ohutuse spetsialist-töökeskkonna nõustaja Jaan Kiviall: Töökeskkonnaalastes õigusaktides ei ole muusikaseadmete kasutamine reguleeritud. Vajadusel peab tööandja selle küsimuse lahendama.

Muusika võib olla töökohas tõepoolest stressi leevendajaks, võib aga olla ka häirivaks psühholoogiliseks ohuteguriks, mõningatel juhtudel isegi ohuallikaks, näiteks kui see häirib ohusignaalide kuulmist. Suures ja hästi kajavas tööruumis võib ka näiliselt vaikne muusika tõsta oluliselt müra taset. On võimalik küll kokku leppida, kui vali võib muusika olla, aga selle kokkuleppe kontrollimine võib olla küllaltki tülikas. Seejuures võivad ühises tööruumis olla töötajate arvamused vägagi erinevad.

Soovitav oleks taolised küsimused läbi arutada tööandjaga, pöördudes tema poole kas otse või töökeskkonnavoliniku vahendusel.

Foto: SXC/Dora Pete

Tagasi
Nädala küsimus: kas tööandjal on lubatud kõikide muusikaseadmete kasutamine ära keelata?
Võta ühendust

Teksti suurus

Reavahe suurus

Kontrastsus

Ligipääsetavusest

Tooelu.ee loomisel on peetud silmas, et siin avaldatav info oleks kättesaadav ja kasutatav võimalikult paljudele inimestele.

Loe lisaks