Avaleht / Uudised

Nädala küsimus: mis on tervisekontroll ja milleks seda vaja on?

10.11.2014


Igal nädalal ilmuv küsimus ja vastus peegeldab tööelus ettetulevaid töösuhetealaseid probleeme. Küsimuste sünnile on kaasa aidanud inimesed, kes on Tööinspektsiooni poole oma murega pöördunud. Igale küsimusele on vastuse koostanud Tööinspektsiooni jurist. 

Lugeja küsib: Mis on tervisekontroll ja milleks seda vaja on?

Vastab Tööinspektsiooni töötervishoiu tööinspektor Kerttu Sepp: Töötervishoiu ja tööohutuse seaduse (TTOS) § 13 lg 1 p 7  järgi on tööandja kohustus korraldada tervisekontroll töötajatele, kelle tervist võib tööprotsessi käigus mõjutada töökeskkonna ohutegur või töö laad ning kandma sellega seotud kulud. Tavaliselt on terviskontrolli aluseks töökeskkonna riskianalüüs ning ei ole just palju selliseid töökohti, kus töötajale ei võiks mõni töökeskkonna ohutegur ebasoodsalt mõjuda. Selle tõttu eeldataksegi, et enamikele töötajatele peab tööandja tervisekontrolli korraldama.  Vastavalt määruse töötajate tervisekontrolli kord § 5 lg 2 järgi algab töötaja tervisekontroll esmase tervisekontrolliga tööle asumise esimese kuu jooksul ja TTOS  §13 lg 1 p 7[1]  öötöötajatel enne öötööle asumist. Tervisekontroll töötervishoiuarsti juures ei tohiks olla pelgalt seaduse täitmine, vaid peab olema individuaalse lähenemisega, tagades töötaja sobivuse antud töökohale ning võimaldades varakult avastada tööst põhjustatud tervisevaevusi. Näiteks töötajatele, kes peavad pidevalt töötama jahutolmuses töökeskkonnas, on soovitav tervisekontrolli käigus teha  allergiatest või kopsufunktsiooni uuring, et ennetada kutsehaigestumisi, mille põhjuseks on jahutolmuallergia. Öötöötajatele peaks tervisekontroll sisaldama elektrokardiogrammi tegemist, hindamaks võimalikke südamehaiguste riske. Seega peaksid tervisekontrollis sisalduvad uuringud olema tugevalt seotud töökeskkonnas valitsevate ohuteguritega.

Vaata lisaks Tööelu portaali teemalehte tervisekontrolli kohta. 

Foto: SXC/Billy Alexander

Tagasi
Nädala küsimus: mis on tervisekontroll ja milleks seda vaja on?
Võta ühendust

Teksti suurus

Reavahe suurus

Kontrastsus

Ligipääsetavusest

Tooelu.ee loomisel on peetud silmas, et siin avaldatav info oleks kättesaadav ja kasutatav võimalikult paljudele inimestele.

Loe lisaks