Avaleht / Uudised

Tööminutid: töölepingu lõppemine

21.10.2014


Mitu viimast kuud on Tööinspektsiooni infotelefonis ja kirjakastis olnud töölepingu lõppemise küsimused arvuliselt esikohal. 

Töölepingu lõppemiseks võivad olla erinevad põhjused. Tööleping võib lõppeda:

  • poolte kokkuleppel;
  • tähtaja möödumisel;
  • korraliselt töötaja soovil;
    töölepingu ütleb erakorralistel asjaoludel üles töötaja või tööandja.

Töölepingu lõppemiseks on ettenähtud rida nõuded, mille järgimata jätmine võib kaasa tuua töölepingu lõppemise ebaseaduslikuks tunnistamise.

Kas ja kui palju tuleb töölepingu lõppemisest ette teatada?

Kui lepingu lõppemises on olemas poolte kokkulepe, ei ole kohustust sellest teavitada ei suuliselt ega kirjalikult. Piisab kui üks pool avaldab soovi teisele poolele ja teine pool nõustub sellega.

Kindlasti tuleks lepingu lõppemine kirjalikult vormistada siis, kui pooled  lepivad kokku mingites töölepingu lõppemise tingimustes. Näiteks võivad pooled kokku leppida, et töötajale makstakse teatud summas hüvitist või preemiat (kuidas pooled seda soovivad nimetada).

Kirjalikult ei ole kohustust töölepingu lõppemisest ette teatada ka siis, kui leping lõppeb tähtaja möödumise tõttu. Kui saabub kuupäev või sündmus, millega on tähtaeg määratud, siis lõppeb ka tööleping. Siinjuures tuleks silmas pidada, et kuna töölepingu tähtaeg võib kehtida pikka aega, näiteks 5 aastat,  ei pruugi tähtaja möödumine töötajal meeles olla ja töölepingu lõppemine võib tulla halva üllatusena. Et töötajat sellise ebameeldivuse eest säästa, tuleks tööandjal siiski leida aega töötajale mõned päevad varem töölepingu lõppemise tähtaja saabumisest teada anda.

Mis juhtub aga siis, kui töölepingu lõppemise tähtaeg lastakse mööda? Kuidas tuleb töölepingut ülesse öelda korraliselt ja erakorraliselt? Kuula selle nädala Tööminutite saadet ja saa vastused töölepingu lõppemist puudutavatele küsimustele.

Saade "Tööminutid" on Kuku raadios eetris igal esmaspäeval kell 10.00–10.15. Saade jagab praktilisi näpunäiteid päevakajalistel teemadel nii tööandjale kui ka töötajale. Räägitakse töö- ja puhkeajast, töölepingu seadusest ja kõigest muust, mis töösuhetes küsimusi tekitab. Saatejuht on Tööinspektsiooni teavituse peaspetsialist-nõunik Niina Siitam. Saade valmib koostöös Tööinspektsiooniga.

Allikas: Kuku raadio

Foto: SXC/Marcel Hol

Vaata lisaks Tööelu portaali teemalehte töölepingu lõppemise kohta.

Tagasi
Tööminutid: töölepingu lõppemine
Võta ühendust

Teksti suurus

Reavahe suurus

Kontrastsus

Ligipääsetavusest

Tooelu.ee loomisel on peetud silmas, et siin avaldatav info oleks kättesaadav ja kasutatav võimalikult paljudele inimestele.

Loe lisaks