Avaleht / Uudised

Nädala küsimus: mis on kutsehaigestumine ja kes paneb diagnoosi?

Igal nädalal ilmuv küsimus ja vastus peegeldab tööelus ettetulevaid töösuhetealaseid probleeme. Küsimuste sünnile on kaasa aidanud inimesed, kes on Tööinspektsiooni poole oma murega pöördunud. Igale küsimusele on vastuse koostanud Tööinspektsiooni jurist.

Lugeja küsib: Mis on kutsehaigestumine ja kes paneb diagnoosi?

Vastab Tööinspektsiooni tööinspektor Kerttu Sepp: Töötervishoiu ja tööohutuse seaduse § 23 lg 1 alusel on kutsehaigus haigus, mille on põhjustanud kutsehaiguste loetelus nimetatud töökeskkonna ohutegur või töö laad. Kutsehaigus on pikaajaline tervisehäire ja selle peamine põhjustaja on tööga seotud füüsikaline, füsioloogiline, keemiline või bioloogiline ohutegur. Ühel inimesel võib esineda ka mitu kutsehaigust. Haiguse tuvastab töötervishoiuarsti tervisekontrolli käigus. Kutsehaiguste loetelu kehtestab sotsiaalminister Kutsehaigust diagnoosiv töötervishoiuarst teeb kindlaks töötaja terviseseisundi ning kogub andmed praeguste ja varasemate tööolude ja töö laadi, töötaja eelnevate tervisekontrollide otsuste, riskianalüüsi tulemuste ja töötaja tervisekaardi väljavõtte kohta. Lisaks võetakse ütlusi töötajalt, kellel on kutsehaigestumise kahtlus. Kuna kutsehaiguse diagnoosi tuvastamine on keeruline, viiakse töötajale läbi hulk meditsiinilisi protseduure, et kindlaks määrata põhjuslik seos töötaja tervisliku seisundi ja tema töökeskkonna vahel.  

Vaata lisaks Tööelu portaali teemalehte kutsehaiguse kohta.

Foto: SXC/Billy Alexander

Tagasi
Nädala küsimus: mis on kutsehaigestumine ja kes paneb diagnoosi?
Võta ühendust

Teksti suurus

Reavahe suurus

Kontrastsus

Ligipääsetavusest

Tooelu.ee loomisel on peetud silmas, et siin avaldatav info oleks kättesaadav ja kasutatav võimalikult paljudele inimestele.

Loe lisaks