Avaleht / Uudised

Juhtunud, kuid võinuks juhtumata jääda

09.10.2014


Juhtunud, kuid võinuks juhtumata jääda on Tööelu portaalis uus regulaarselt ilmuv rubriik, milles on vaatluse alla võetud üks reaalses elus juhtunud tööõnnetus. Tööinspektsiooni töökeskkonna nõustaja Jaan Kiviall analüüsib juhtunud õnnetust ning juhib tähelepanu sellele, mida oleks saanud ning saab tööohutuse seisukohast ette võtta, et sarnaseid juhtumeid edaspidi vältida. Kasulikke näpunäited jagub nii tööandjatele kui ka töötajatele. Tööelu portaal soovib kõigile turvalist töökeskkonda.

Mis juhtus?

Autotõstukijuht eemaldas töö käigus hooldussõidukilt lisaseadmena kasutusel olnud lisanoole ja korvi. Hiljem paigaldas ta need uuesti, aga ei lasknud noolt esimesest liigendist lõpuni alla ning alustas sõitu töökoja hoovi. Hoovi sissesõidule oli aastaid tagasi rajatud kandekonstruktsioon soojustrassi teest üleviimiseks. Ehitis kujutas endast kahte raudbetoonposti ja neid ühendavat tala. Postide vaheline laius oli üle 10 meetri, kõrgus ca 5 meetrit. Noole teine liigend riivas umbes viie tonni raskust kandetala. See tuli keevisliitest lahti ja vajus kabiinile ning surus juhi rooli ja kabiini tagaosa vahele kinni. Juht suri õnnetuse tagajärjel saadud vigastustesse.

Miks juhtus?

Hukkunud töömehe käest ei ole võimalik enam küsida, miks ta niimoodi toimis. Ilmselt oli see ettevaatamatus. Võib-olla ei olnud tal kujunenud rutiinset harjumust enne sõidu alustamist kontrollida noole asendit, võib-olla ei pidanud ta seda seekord oluliseks, kuna ta sõitis kõrvalteedel.

Kuidas edaspidi sarnaseid tööõnnetusi vältida?

Sarnaseid juhtumeid on olnud mitmeid ja ikka ränkade tagajärgedega. Mõned neist on toimunud öösel. Tõenäoliseks põhjuseks võib lugeda väsimusest tulenevat hajameelsust. Inimliku unustamise vältimiseks võib soovitada ohutusnõuete rutiinse täitmise kujundamist, st mitte eirata ohutusnõudeid ka siis, kui konkreetses situatsioonis ei tundu otsest ohtu olevat.

Vaata lisaks Tööelu portaali tegevusalapõhiseid teemalehti trasnpordist:

Foto: SXC

Tagasi
Juhtunud, kuid võinuks juhtumata jääda
Võta ühendust

Teksti suurus

Reavahe suurus

Kontrastsus

Ligipääsetavusest

Tooelu.ee loomisel on peetud silmas, et siin avaldatav info oleks kättesaadav ja kasutatav võimalikult paljudele inimestele.

Loe lisaks