Avaleht / Uudised

Juhtunud, kuid võinuks juhtumata jääda

Juhtunud, kuid võinuks juhtumata jääda on Tööelu portaali uus regulaarselt ilmuma hakkav rubriik, milles on vaatluse alla võetud üks reaalses elus juhtunud tööõnnetus. Tööinspektsiooni töökeskkonna nõustaja Jaan Kiviall analüüsib juhtunud õnnetust ning juhib tähelepanu sellele, mida oleks saanud ning saab tööohutuse seisukohast ette võtta, et sarnaseid juhtumeid edaspidi vältida. Kasulikke näpunäited jagub nii tööandjatele kui ka töötajatele. Tööelu portaal soovib kõigile turvalist töökeskkonda.

Mis juhtus?

Kaks ehitajat paigaldasid hoone akendele luuke. Töökohale juurdepääsuks paigaldati üle 2 meetri kõrgune pukktelling. Töö käigus selgus, et ühe luugi paigaldamiseks oli vaja akna piirdeliistu kõrgemal asuv kruvi lahti keerata. Tellingu kõrgeim platvorm oli selle toimingu läbiviimiseks liiga madal. Töömehed paigaldasid tellingule veel redeli, mis toetus vastu maja seina. Kui üks meestest oli redelil paar astet ülespoole astunud läks pukktelling tekkinud külgsuunalise jõu mõjul tasakaalust välja ja kukkus koos redeli ja meestega tänavale. Mõlemad mehed said raskeid kehavigastusi.

Miks juhtus?

  • Tööde läbiviimiseks valiti liiga madal pukktelling.
  • Töömehed ei arvestanud redelile astumisest ja kruvi keeramisest tekkiva külgsuunalise jõuga.
  • Puudus tööohutusjuhend.

Kuidas edaspidi sarnaseid tööõnnetusi vältida?

Enne kõrgustes tehtavale tööle asumist tuleks mõelda hoolikalt läbi, millisel kõrgusel on vaja tööd teha ja kuidas sinna pääseda. Seina külge ankurdamata tellingu puhul tuleks arvestada ka külgjõu tekkimise riski. 

Tööohutusjuhendi koostaja peaks analüüsima konkreetsel objektil esinevaid riske ja andma selged juhised õnnetuste vältimiseks.

Vaata lisaks Tööelu portaali teemalehti:

Tutvu ka tegevusalapõhiste juhenditega:

Foto: SXC

Tagasi
Juhtunud, kuid võinuks juhtumata jääda
Võta ühendust

Teksti suurus

Reavahe suurus

Kontrastsus

Ligipääsetavusest

Tooelu.ee loomisel on peetud silmas, et siin avaldatav info oleks kättesaadav ja kasutatav võimalikult paljudele inimestele.

Loe lisaks