Avaleht / Uudised

Juhtunud, kuid võinuks juhtumata jääda

04.09.2014


Juhtunud, kuid võinuks juhtumata jääda on Tööelu portaali uus regulaarselt ilmuma hakkav rubriik, milles on vaatluse alla võetud üks reaalses elus juhtunud tööõnnetus. Tööinspektsiooni töökeskkonna nõustaja Jaan Kiviall analüüsib juhtunud õnnetust ning juhib tähelepanu sellele, mida oleks saanud ning saab tööohutuse seisukohast ette võtta, et sarnaseid juhtumeid edaspidi vältida. Kasulikke näpunäited jagub nii tööandjatele kui ka töötajatele. Tööelu portaal soovib kõigile turvalist töökeskkonda.

Mis juhtus?

Korterelamu teise korruse seinaraketise tööplatvormil olnud töödejuhataja libises ja kukkus selle tagajärjel keldrikorruse põrandale. Rihmaga kinnitamata kiiver lendas peast ja ei kaitsnud teda. Kannatanu toimetati haiglasse, kus ta mõni päev hiljem suri.

Miks juhtus?

  • Tööplatvormi piirdelauad olid paigaldamata, kuigi nende virn asus lähedal.
  • Töötaja ei kasutanud turvarakmeid.
  • Hukkunu kiiver oli rihmata ja lendas kukkumisel peast.

Kuidas edaspidi sarnaseid tööõnnetusi vältida?

Kuigi ehitusel kipub alatasa kiire olema, peaks enne tööle asumist veenduma selles, et elementaarsed ohutusnõuded (sh tööplatvormide piirete paigaldamine) oleksid täidetud. Tööpaiga ohutusreeglitega kooskõlla viimine peaks olema rutiinne ja harjumuspärane tegevus. Lähedal asunud piirete mittepaigaldamisega võidetud aeg ei olnud kindlasti riski väärt.

Miskipärast on paljude ehitajate seas levinud arvamus, et kaitsekiiver on mõeldud ainult kaitseks pähe kukkuvate esemete eest. Paraku ei vasta see tõele. Kaitsekiivrit tuleb kanda objektil viibides kõikjal (kindlasti ka kõrgustes töötamisel).

Kui aga kiiver on rihmaga kinnitamata, kipub ta kukkumisel peast ära lendama. Antud juhul põhjustasid töötaja surma ainult peavigastused. Suure tõenäosusega oleks rihmaga kindlalt pähe fikseeritud kiiver töödejuhataja elu päästnud.

Vaata lisaks Tööelu portaali teemalehti:

Tutvu ka tegevusalapõhiste juhenditega:

Foto:SXC/Brano Hudak

Tagasi
Juhtunud, kuid võinuks juhtumata jääda
Võta ühendust

Teksti suurus

Reavahe suurus

Kontrastsus

Ligipääsetavusest

Tooelu.ee loomisel on peetud silmas, et siin avaldatav info oleks kättesaadav ja kasutatav võimalikult paljudele inimestele.

Loe lisaks