Avaleht / Uudised

Tööminutid: erinevad lepingutüübid

10.06.2014


Selle nädala Tööminutite saates rääkis tööinspektor-jurist Neenu Pavel sellest, millise lepingu peaks töö tegemiseks sõlmima.

Suvel suurenevad võimalused leida endale tööd. Paraku tuleb aga nentida, et töötajate teadlikkus erinevatest lepingutest ja nende sõlmimise tagajärgedest on napp. Kuigi seadus ütleb, et pooled on vabad kokku leppima, millise lepingu nad sõlmivad millegi tegemiseks, siis oleks ikkagi  kasulik eelistada töötamist töölepinguga.

Kirjalik leping oleks soovitav sõlmida ka lühiajaliste tööde puhul. Seadus küll ütleb, et kui on tegemist vähem kui kahe nädalase tööga, siis ei ole tarvis kirjalikku lepingut sõlmida. Ometi võivad poolte vahel tekkida vaidlused ning kirjaliku lepingu olemasolu korral on võimalik alati kergemini tõendada, milles täpsemalt kokku lepiti.

Miks aga on kasulik eelistada töölepingut näiteks käsunduslepingu ja töövõtulepingu ees? Esiteks väärtustab tööleping tegijat ning muudab ta lojaalsemaks. Töötaja teab ja ikkagi võib loota, et tööandja on deklareerinud tema eest kõik maksud, mis on hiljem aluseks talle pensioniõigusliku tööstaaži arvestamiseks. Samuti on oluline ka töötuskindlustusmakse, mis tööta jäämise puhul annab õiguse saada töötuskindlustushüvitist. Lisaks on töötaja ravi kindlustatud ning haigestumise korral on tal õigus saada töövõimetuslehe järgi hüvitist.

Võrreldes muude lepingutega annab töölepingu seadus ikkagi töötajatele muud sotsiaalsed garantiid või hüved. 

Milliseid eeliseid pakub töölepingulises suhtes olemine veel lisaks nii tööandjale kui ka töötajale saab teada kui kuulata värsket Tööminutite saadet.

Saade "Tööminutid" on Kuku raadios eetris igal esmaspäeval kell 10.00–10.15. Saade jagab praktilisi näpunäiteid päevakajalistel teemadel nii tööandjale kui ka töötajale. Räägitakse töö- ja puhkeajast, töölepingu seadusest ja kõigest muust, mis töösuhetes küsimusi tekitab. Saatejuht on Tööinspektsiooni tööinspektor-jurist Neenu Pavel. Saade valmib koostöös Tööinspektsiooniga.

Allikas: Kuku raadio

Tagasi
Tööminutid: erinevad lepingutüübid
Võta ühendust

Teksti suurus

Reavahe suurus

Kontrastsus

Ligipääsetavusest

Tooelu.ee loomisel on peetud silmas, et siin avaldatav info oleks kättesaadav ja kasutatav võimalikult paljudele inimestele.

Loe lisaks