Avaleht / Uudised

Tööminutid: summeeritud tööaja arvestus

20.05.2014


Värskes Tööminutite saates rääkis tööinspektor-jurist Neenu Pavel summeeritud tööaja arvestusest.

Töölepingu seaduses on öeldud, et kui töötaja töötab täistööajaga, siis eeldatakse, et ta töötab 40 tundi 7 päevase ajavahemiku jooksul ning tema tööpäev on 8 tundi pikk. Kui aga tööandja ja töötaja lepivad töölepingus kokku, et kohaldatakse summeeritud tööaja arvestust, siis tähendab see seda, et tööaeg jaguneb töökorralduse eripära arvestades ebavõrdselt nii 7-päevaste perioodide jooksul kui ka päevase tööaja puhul ehk tööpäev võib olla pikem kui 8 tundi.

Küllaltki tavapärane näide on toitlustusvaldkond, kus on üsna levinud töötamine pika ja lühikese töönädalaga. Pikal töönädalal töötatakse 5 päeva järjest 12-tunnistes vahetustes. Sellele järgneb kaks puhkepäeva, misjärel töötakse kahel päeval samuti 12-tunnistes vahetustes ning siis puhatakse 5 päeva. Hoolimata sellest, et ühele nädalale langeb suur koormus on siiski tagatud vajalik igapäevane ja iganädalane katkestamatu puhkeaeg. Erinevaid mooduseid töötamaks summeeritud tööaja arvestuse järgi on teisigi.

Need inimesed, kes töötavad esmaspäevast reedeni teavad, et laupäev ja pühapäev on vabad (kaasarvatud riigipühad), siis summeeritud tööaja arvestuse korral ei saa sugugi kindel olla, et kõik nädalavahetused saab veeta koos perega. Nädala- ja võib olla ka ööpäevaringse tööaja puhul peab arvestama, et riigipühad võivad olla samuti tööpäevad.

Seega on väga oluline, et tööandja teeks tööajakava summeeritud töötamisega töötajatele. Kava peaks olema teatavaks tehtud mõistliku aja vältel enne eelmise arvestusliku perioodi lõppu. Sel juhul teab töötaja planeerida oma aega ja näeb varakult ette, millal on tal vabad päevad ning millistel päevadel tuleb täita tööülesandeid.

Mis on aga summeeritud tööaja maksimaalne pikkus? Kellel võib erandina pikendada tööaja summeeritud perioodi? Mida peaks töötaja veel teadma summeeritud tööaja arvestusest? Kuidas saab muuta tööajakava? Nendele ja paljudele teistele küsimustele saab vastuse Tööminutite saatest.

Allikas: Kuku raadio

Vaata lisaks ka Tööelu portaali teemalehte summeeritud tööaja kohta.

Tagasi
Tööminutid: summeeritud tööaja arvestus
Võta ühendust

Teksti suurus

Reavahe suurus

Kontrastsus

Ligipääsetavusest

Tooelu.ee loomisel on peetud silmas, et siin avaldatav info oleks kättesaadav ja kasutatav võimalikult paljudele inimestele.

Loe lisaks