Avaleht / Uudised

Tööminutid: tööaja korralduse muutmine

13.05.2014


Sel nädalal eetris olnud Tööminutite saates otsustas tööinspektor-jurist Neenu Pavel rääkida teemast, mille kohta laekub sagedasti erinevaid küsimusi just kevadel ja suvise perioodi alguses. Selleks on tööaja korralduse muutmine.

Näiteks võib tööandja soovida tellimus- ja tootmismahtude suurenedes ühe, kella poole kaheksast hommikul kuni kella neljani õhtul kestva vahetuse asemel  kehtestada mitmes vahetuses töötamise, mis tähendaks, et esimene vahetus kestaks kella kuuest hommikul poole kolmeni ning teine poole kolmest kuni kell üheteistkümneni õhtul. Sellega seoses tahab tööandja kehtestada ka tööaja summeeritud arvestuse, sest töötama hakatakse vahetustes.

Mida ütleb töölepingu seadus niisuguse situatsiooni kohta? §47 ütleb, et tööaja korraldus on eelkõige tööaja alguse, tööaja lõpu ja tööaja siseste vaheaegade korraldamine. Kuna töökorralduse ja sealhulgas ka tööaja korralduse eest vastutab peamiselt tööandja, siis on otsustusõigus antud enam-vähem üheselt ka tööandjale. Tööandjal on õigus ühepoolselt tööaja korraldust muuta, kui see tuleneb ettevõtte vajadustest ja on mõlemapoolset huve arvestades mõistlik.

Kuidas aga arvestada mõlemapoolset huve? Kuidas lahendada muud olmelised probleemid, mis tekivad ebastandardse tööajaga seoses (näiteks tööle saamine varajasel kellaajal või sealt lahkumine hilisel kellaajal, mil ühistransport ei pruugi olla enam kättesaadav)? Millised peaksid olema need sammud, mida tööandja peaks nii suurte muudatuste korral astuma? Kõigest sellest on võimalik kuulda juba värskest Tööminutite saatest.

Saade "Tööminutid" on Kuku raadios eetris igal esmaspäeval kell 10.00–10.15. Saade jagab praktilisi näpunäiteid päevakajalistel teemadel nii tööandjale kui ka töötajale. Räägitakse töö- ja puhkeajast, töölepingu seadusest ja kõigest muust, mis töösuhetes küsimusi tekitab. Saatejuht on Tööinspektsiooni tööinspektor-jurist Neenu Pavel. Saade valmib koostöös Tööinspektsiooniga.

Allikas: Raadio Kuku

Vaata lisaks ka Tööelu portaali teemalehte töökorralduse reeglite kohta.

Tagasi
Tööminutid: tööaja korralduse muutmine
Võta ühendust

Teksti suurus

Reavahe suurus

Kontrastsus

Ligipääsetavusest

Tooelu.ee loomisel on peetud silmas, et siin avaldatav info oleks kättesaadav ja kasutatav võimalikult paljudele inimestele.

Loe lisaks