Avaleht / Uudised

Tööminutid: noored ja alaealised töötajad

22.04.2014


Suvi läheneb ning juba mõeldakse ka sellele, kuidas korraldada noortele töö- ja puhkelaagreid. Ilmselt kaalub ka nii mõnigi tööandja suviseks perioodiks mõne alaealise töölevõtmist. Oma võsukeste töötamisest on sageli huvitatud ka vanemad, kes tihti pöörduvad mõne tööandja poole küsimusega, kas äkki leidub mõni alaealisele sobiv asenduskoht või lihtne töö, et anda lapsele tema esimene töökogemus ning veenduda, kas ta üldse tuleb toime allumisega juhtimisele ja kontrollile.

Eelkõige peaksid lapsevanemad teadma, et mitte ühtegi lepingut alla kaheksateist-aastasega ei tohi  sõlmida ja alaealist tööle lubada ilma tema seadusliku esindaja nõusoleku või heakskiiduta. See kehtib nii töölepingu, käsunduslepingu kui ka töövõtulepingu kohta.

Tööandja aga peaks teadma, et alaealise töölevõtmise esimene lihtne reegel on see, et tööülesanded ei tohi ületada alaealise kehalisi ja vaimseid võimeid, need ei tohi ohustada alaealise kõlblust, ei tohi takistada hariduse omandamist ja sotsiaalset arengut. Samuti ei tohi tööülesanded sisaldada niisuguseid õnnetuseohte, mida alaealine ei suuda õigel ajal märgata ja nendest hoiduda, sest tal on veel väga vähe elukogemusi ja väljaõpe võib olla tunduvalt nõrgem kui täisealistel täieõiguslikel töötajatel.

Täpsemalt saab kõikidest alaealiste töötamisega seonduvatest nüanssidest ülevaate värskest Tööminutite saatest.

Saade "Tööminutid" on Kuku raadios eetris igal esmaspäeval kell 10.00–10.15. Saade jagab praktilisi näpunäiteid päevakajalistel teemadel nii tööandjale kui ka töötajale. Räägitakse töö- ja puhkeajast, töölepingu seadusest ja kõigest muust, mis töösuhetes küsimusi tekitab. Saatejuht on Tööinspektsiooni tööinspektor-jurist Neenu Pavel. Saade valmib koostöös Tööinspektsiooniga.

Allikas: Kuku raadio

Vaata lisaks ka Tööelu portaali teemalehte noorte ja alaealiste töötajate kohta.

 

 

Tagasi
Tööminutid: noored ja alaealised töötajad
Võta ühendust

Teksti suurus

Reavahe suurus

Kontrastsus

Ligipääsetavusest

Tooelu.ee loomisel on peetud silmas, et siin avaldatav info oleks kättesaadav ja kasutatav võimalikult paljudele inimestele.

Loe lisaks