Avaleht / Uudised

Tööminutid: riigipühadel töötamine

15.04.2014


Käes on nädal, mis kulmineerub pühademeeleoluga. Teatavasti on selle nädala lõpus tulemas kaks riigipüha – Suur reede ja Esimene ülestõusmispüha. Paraku ei saa mitte igaüks meist vabu päevi nautida, vaid peab tööülesandeid täitma.

Statistika ütleb, et umbes kolmandik töötajaskonnast peab töötama ka pühade ajal, et ühiskondlik transport liiguks, arstiabi saaks osutatud, avalik kord oleks tagatud, Lisaks on avatud paljud kaubandus- ja toitlustusettevõtted.

Ikka ja jälle pöörduvad Tööinspektsiooni poole kodanikud, kes töötavad mõnes ettevõttes, mis on avatud seitse päeva nädalas ning peavad graafikujärgselt  oma töökohuseid täitma minema 18. või 20. aprillil ehk riigipühal. Nad kurdavad, et tööandja on öelnud neile, et graafikujärgselt riigipühal töötamine on nende töötamise eripära, tegemist on tavalise tööpäevaga ja millegagi rohkem seda ei hüvitata.

Sellist laadi põhjendused ei vasta aga tõele. Mitte mingil juhul ei ole riigipühal töötamine sama odav kui tavalisel tööpäeval töötamine. Seadus eeldab, et riigipühal töötatud tundide eest makstakse kahekordset töötasu. Kui mõnel töötajal peaks lepingus kirjas olema, et tema töötasu on Vabariigi valitsuse poolt kehtestatud alammäär ja sinna on juurde lisatud, et see sisaldab ka tasu võimaliku riigipühal töötamise eest, siis selline kokkulepe on samuti tühine.

Seadus lubab pooltel kokku leppida ka riigipühal töötamise hüvitamises täiendava vaba aja andmisega – see on tasuline vaba aeg, mis antakse tööaja arvelt ja sellisel juhul riigipühal töötatud tundide eest makstakse ühekordset tasu nagu tavalisel tööpäeval.

Teistest nüanssidest, mida peaks silmas pidama, kui tööaeg langeb riigipühale, saab teada juba Tööminutite saatest.

Saade "Tööminutid" on Kuku raadios eetris igal esmaspäeval kell 10.00–10.15. Saade jagab praktilisi näpunäiteid päevakajalistel teemadel nii tööandjale kui ka töötajale. Räägitakse töö- ja puhkeajast, töölepingu seadusest ja kõigest muust, mis töösuhetes küsimusi tekitab. Saatejuht on Tööinspektsiooni tööinspektor-jurist Neenu Pavel. Saade valmib koostöös Tööinspektsiooniga.

Allikas: Kuku raadio

Vaata lisaks ka Tööelu portaali teemalehte tööaja lühendamise kohta enne riigipühi.

Tagasi
Tööminutid: riigipühadel töötamine
Võta ühendust

Teksti suurus

Reavahe suurus

Kontrastsus

Ligipääsetavusest

Tooelu.ee loomisel on peetud silmas, et siin avaldatav info oleks kättesaadav ja kasutatav võimalikult paljudele inimestele.

Loe lisaks