Avaleht / Uudised

Tööminutid: katseaja kohaldamine

10.03.2014


Selle nädala Tööminutite saates tuletas tööinspektor-jurist Neenu Pavel meelde kõike katseaja kohaldamisega seonduvat.

Alates 2009. aasta juulist kehtima hakanud Töölepingu seadus näeb ette, et pooled ei peagi tööle asumisel enam eraldi kokku leppima katseaja kohaldamises. Katseaeg rakendub automaatselt ning selle eelduslik pikkus on neli kuud.

Pooled võivad ka otsustada – näiteks juhul kui tööandja võtab tööle oma vana töötaja, kelle oskustest ja teadmistest tal on juba täpne ülevaade, – et katseaega ei kohaldata. Kokku võidakse leppida ka lühemas katseajas. Nendel puhkudel aga tuleb see kirja panna lepingusse. Kui lühemas katseajas kokkulepitut ei ole lepingus kirjalikult fikseeritud, siis rakendub ikkagi automaatselt nelja kuu pikkune katseaeg.

Katseaeg hakkabki pihta töötaja faktilisest tööleasumisest, kohe esimesest päevast. Töölepingu seadusega pole kooskõlas aga olukord, mil tööandja teeb töölepingusse muudatusi, pakub töötajale uusi väljakutseid uuel ametikohal ja tahab siis uuesti katseaega kohaldada. Selline käitumine on seadusega vastuolus, sest uut ametikohta pakkudes pidi tööandja olema juba veendunud, et töötaja ka selle tööga ka toime tuleb.

Milliseid nüansse ja erisusi tuleks veel tähele panna katseaja kohaldamise puhul saab teada, kui kuulata värsket Tööminutite saadet.

Saade "Tööminutid" on Kuku raadios eetris igal esmaspäeval kell 10.00–10.15. Saade jagab praktilisi näpunäiteid päevakajalistel teemadel nii tööandjale kui ka töötajale. Räägitakse töö- ja puhkeajast, töölepingu seadusest ja kõigest muust, mis töösuhetes küsimusi tekitab. Saatejuht on Tööinspektsiooni tööinspektor-jurist Neenu Pavel. Saade valmib koostöös Tööinspektsiooniga.

Allikas: Kuku raadio

Vaata lisaks ka Tööelu portaali teemalehte katseaja kohta.

Tagasi
Tööminutid: katseaja kohaldamine
Võta ühendust

Teksti suurus

Reavahe suurus

Kontrastsus

Ligipääsetavusest

Tooelu.ee loomisel on peetud silmas, et siin avaldatav info oleks kättesaadav ja kasutatav võimalikult paljudele inimestele.

Loe lisaks