Avaleht / Uudised

Külm kiusab ka siseruumides töötajaid

23.01.2014


Taliharjapäeval jõudsid Eestisse arvestatavad miinuskraadid ja Tööinspektsioonile hakkas laekuma kaebusi selle kohta, et tööruumid on külmad.

Täna, kus öösiti näitab kraadiklaas 15 ja enamgi külmakraadi, ei pea nii mõnedki tööandja nädalavahetustel ruumide kütmist otstarbekaks. Tööruumides on sooja sageli vaid 11-13 kraadi. „Sellises temperatuuris töötajad külmetavad ning tulevikus võib kutsehaigestumise üheks sümptomiks arvestada niiskes ja külmas töötamist,“ toob välja Tööinspektsiooni Lõuna inspektsiooni tööinspektor Valentina Soone.

Probleemi tekkimisel tuleb töötajal esmalt pöörduda tööandja poole, kes peab kasutusele võtma vajalikud abinõud. „Tööandja kohustus on kujundada ja sisustada töökoht selliselt, et on võimalik vältida tervisekahjustusi ja säilitada töötaja töövõime ning heaolu,“ selgitab Valentina Soone. Töökoha temperatuur peab olema tööülesande täitmiseks sobiv.

Töid, mida tehakse istudes või seistes või mis on seotud käimisega, millega kaasneb mõningane füüsiline pingutus, loetakse kergeks füüsiliseks tööks. Selliste tööülesannete täitmise ajal on soovituslik ruumi temperatuur vähemalt 18 kraadi.

Keskmise raskusega füüsiline töö on seotud käimisega ja kuni kiloste esemete teisaldamisega. Siin on soovituslik temperatuuri alammäär 16 kraadi. Tööde puhul, mida tehakse aga seistes, on seotud käimisega ja kuni 10-kiloste toodete või esemete teisaldamisega, on soovituslik alampiir 15 kraadi.

Rasket tööd iseloomustab pidev liikumine ja üle 10-kiloste toodete või esemete teisaldamine või kandmine. Nende tööde puhul on soovituslik alammäär tööruumis 13 kraadi, kuid optimaalne temperatuur on siiski 15 kuni 18 kraadi.

Kui tehnoloogiast tulenevalt peab tööruumi temperatuur olema madalam, siis ei soovitata töötajatel viibida pikemat aega ekstreemsel temperatuuril. Tööandja peab tagama töötajatele külmakaitseriietuse. Soovitatav on võimaldada töötajatel pidada töös tihedamalt vaheaegu. Töös peetavad vaheajad arvestatakse tööaja sisse.

Samuti võiks olla töökohtade läheduses soojad puhkeruumid või -alad, kus töötajatel oleks võimalik valmistada kuuma jooki.

Kui siiski on ruumid töö tegemiseks liiga külmad, lubab töötervishoiu ja tööohutuse seadus töötajal keelduda sellise töö tegemisest, mis seab ohtu tema või teiste isikute tervise või ei võimalda täita keskkonnaohutuse nõudeid. Töötaja peab tööst keeldumisest teatama viivitamata tööandjale või tema esindajale ja töökeskkonnavolinikule.

Lisainfo:
Kaja Tamm
Lõuna inspektsiooni teabespetsialist
telefon 5623 0355
kaja.tamm@ti.ee

Allikas: Tööinspektsioon

Foto: SXC/Davor Fontan

Vaata lisaks ka Tööelu portaali teemalehte sisekliima kohta.

Tagasi
Külm kiusab ka siseruumides töötajaid
Võta ühendust

Teksti suurus

Reavahe suurus

Kontrastsus

Ligipääsetavusest

Tooelu.ee loomisel on peetud silmas, et siin avaldatav info oleks kättesaadav ja kasutatav võimalikult paljudele inimestele.

Loe lisaks