Avaleht / Uudised

Töökeskkonnast ilma piirnormideta

30.12.2013


Vidarklinikeni haiglas Stockholmi lähedal on patsiendi raviplaani oluliseks osaks hinnang sellele, missugust füüsilist keskkonda ta sel ajahetkel tervenemiseks vajab – seda lisaks ravimitele ja protseduuridele. Raskemad haiged, kes vajavad rahu, paigutatakse omaette palatitesse, mis on sisustatud looduslike materjalidega soojades toonides ning kus on vähe häirivaid elemente. Kui patsient on tervenemas ning hakkab otsima kontakti ümbruskonnaga, siis hoolitsetakse selle eest, et tal oleks oma voodist hea vaade õues valitsevasse rohelusse ning võimalus soovi korral suhelda teiste patsientidega. Mõnel juhul on ravi kiirendamiseks oluline, et patsient liiguks – sel eesmärgil on Vidarklinikeni koridor käänuline – nii paneb inimlik uudishimu astuma paar lisasammu, et näha, mis või kes on käänaku taga. Üha rohem teadusuuringuid keskkonnapsühholoogias ja sellega seonduvates valdkondades jõuab järeldusele, et keskkonnal on meile suurem mõju, kui esialgu arvata oskame.

Kuigi suur osa selle valdkonna uuringutest viiakse läbi tervishoiuga seotud asutustes, on ruumi mõju inimesele üsna universaalne ning igas organisatsioonis mõjutab füüsiline keskkond töötajate tervist, tajutavat väsimust, töövõimet ning tehtavaid vigu. Oluline võib olla kliendi ja töötaja poolt kogetava keskkonna koosmõju – näiteks on leitud, et looduspildid hambaravikabinettides alandavad patsientide vererõhku, tajutava stressi taset, parandavad ravitulemusi ning seega nii otseselt kui kaudselt ka hambaarstide töötingimusi. Sellele teadmisele tuginedes on loodusfotodel meditsiiniseadmete turul juba kindel koht.

Teadusuuringute põhjal on kõige olulisemad heaolu tõstvad keskkonnaaspektid looduslähedus (loomulik päevavalgus, vaade õue, elavad taimed või loodusfotod, võimalus jälgida elavat tuld või voolavat vett), võimalus oma töökeskkonda kujundada ja reguleerida (alates lähedaste piltidest töölaual ja tooli kõrgusest kuni otsuseni selle üle, kes ja millal minu tööruumi siseneb), sotsiaalse toetuse pakkumine (lähedus olulistele inimestele, selliste ruumide olemasolu, kus kohata teisi) ning segavate keskkonnamõjude kõrvaldamine (sellesse kategooriasse sobituvad hästi nn traditsioonilised füüsikalised riskid töökeskkonnas). On leitud, et hästi läbimõeldud füüsiline keskkond aitab vähendada haiglates levivaid infektsioone ja ravivigu, vähendada patsientide stressi, kiirendada paranemist ning tõsta personali rahulolu ja pühendumist.

Tänapäeval on muutunud väga tavaliseks töökeskkonnaks avatud kontor, mida kasutades loodetakse tihendada meeskonnatööd ja suurendada töö tulemuslikkust. Uuringud näitavad, et avatud kontor täidab neid eesmärke eelkõige lihtsamate ja rutiinsemate tööde tegijate puhul, keda ümbruses kihav elu ärksana hoiab, keskendumist nõudev töö aga vajab suuremat privaatsust. Võrreldes kabinetsüsteemiga algatatakse avatud kontorites küll rohkem vestlusi, kuid need jäävad sageli lühiajaliseks ja pinnapealseks. Kuidas mõjutavad aga meie ümber vestlevad kolleegid teiste tööd? Cornelli ülikoolis tehtud uuring näitas, et kolmetunnine ‘keskmise kontorimüra’ kuulamine vähendas oluliselt katsealuste töövõimet ning võrreldes vaikses keskkonnas viibinutega pingutasid müra käes kannatanud keeruka ülesande lahendamisel vähem ning andsid kiiremini alla. Pikaajaline kontorimüra vähendab tööga rahulolu ning tõstab terviseprobleemide riski. Siin tasub aga pöörduda tagasi inimeste soovi juurde oma keskkonda kontrollida – ka müra mõju töövõimele on väiksem, kui selle taset on võimalik vastavalt oma soovidele muuta – nii võib kõrvaklappidest muusika kuulamine olla isikukaitsevahendi rollis häiriva müra kõrvaldamisel.

Traditsiooniline kontorikeskkond põhineb suuresti nendel tööpõhimõtetel ja väärtustel, mis iseloomustavad 19. sajandi masstootmist: selged ülesanded, käsud ja kontroll, kindel piir töö ja eraelu vahel. Kui tänapäeva töötajalt oodatakse enamat, siis on ehk aeg ka tööruumide kujundamisel samm traditsioonidest edasi astuda.

Välisajakirjanduse põhjal

Autor: Pille Strauss-Raats

Foto: SXC/ilker .

Tagasi
Töökeskkonnast ilma piirnormideta
Võta ühendust

Teksti suurus

Reavahe suurus

Kontrastsus

Ligipääsetavusest

Tooelu.ee loomisel on peetud silmas, et siin avaldatav info oleks kättesaadav ja kasutatav võimalikult paljudele inimestele.

Loe lisaks