Avaleht / Uudised

Enesetapud - loomulik kadu tööjõuturul?

18.11.2013


2012. aastal anti Prantsusmaal kohtu alla Prantsuse Telekomi endine juht Didier Lombard, süüdistatuna kaudselt 35 inimese surmas. Tegemist ei ole siiski massimõrvariga – just nii palju töötajaid tegi aastatel 2008-2009 tema juhitud ettevõttes enesetapu.

Prantsuse Telekomi endine juhtkond kinnitab, et ettevõttes toimunud enesetappude hulk oli ligi 100 000 töötajaga ettevõttes paratamatu ning enamus juhtumitest toimus isiklikel, mitte töistel põhjustel.

Ümberkorraldused ja koondamised, mida aga ametiühingud toimunu põhjuseks pidasid, olnud ettevõtte püsimajäämise seisukohast paratamatud. Muudatused hõlmasid 20 000 ametikoha koondamist, töötajate ümberpaigutamist ja väga pikki tööpäevi, mis soodustasid organisatsioonis pingeid ning lõid üldist tööalast tagakiusamist soosiva kultuuri – ametiühingute hinnangul oli selle eesmärgiks muuhulgas mõjutada töötajaid vabatahtlikult kulude kokkuhoiu poole püüdlevast organisatsioonist lahkuma. Näiteks kõnekeskuse töötajad olid sunnitud tualetipausideks luba küsima ning kirjutama seletuskirju, kui lõunalt tulekuga mõni minut hilineti. Enesetapujuhtumitest olid mitmed selgelt tööga seostatavad – töötajad jätsid maha hüvastijätukirju, milles süüdistasid toimunus liigseid tööalaseid pingeid, rääkisid probleemidest oma lähedastele või võtsid endalt elu töökohal. Didier Lombard nimetas toimuvat ‘enesetappude trendiks’.

Tööga seotud enesetapud on viimastel aastatel üha rohkem meedia tähelepanu köitnud – lisaks Prantsuse Telekomile on kõmu tekitanud ka enesetapulaine Disneylandis ning paljudele on tuttavad pildid turvameetmena kasutatavatest võrkudest Hiina elektroonikatehase Foxconn katusel. Austraalias läbi viidud analüüs seostas 9% enesetappudest tööalaste stressoritega nagu majanduslikud probleemid, tööalane ebakindlus, konfliktid ja vähene sotsiaalne toetus, äärmuslik töökoormus, tööalane ebakompetentsus aga ka töötus või hirm selle ees. Selle numbri otsene ülekandmine Eestile ei ole küll päris korrektne kuid arvestades, et Eestis toimus 2012. aastal 199 enesetappu, siis neist 9% tähendaks hinnanguliselt 18 töö tõttu endalt elu võtnud inimest. Võrdluseks – 2012. aastal registreeriti Eestis 14 surmaga lõppenud tööõnnetust.

Kas hr Lombardi kohtu alla andmine on õiglane? Kas tegemist on loomuliku kaoga või peaks tööandja viimase piirini viidud töötaja murdumise eest vastutust kandma? Kirjeldatud juhtum on üks esimesi, kus vaimset tervist kahjustava töökultuuri eest võetakse kriminaalvastutusele ettevõte tema juhi isikus. Uurimine on hetkel veel pooleli.

Allikad:
The Guardian
Routley, VH & Ozanne-Smith, J E (2011) Work-related suicide in Victoria, Australia: a broad perspective. International Journal of Injury Control and Safety Promotion, 19(2), 131-134 

Autor: Pille Strauss-Raats

Foto: SXC
 

Tagasi
Enesetapud - loomulik kadu tööjõuturul?
Võta ühendust

Teksti suurus

Reavahe suurus

Kontrastsus

Ligipääsetavusest

Tooelu.ee loomisel on peetud silmas, et siin avaldatav info oleks kättesaadav ja kasutatav võimalikult paljudele inimestele.

Loe lisaks