Avaleht / Uudised

Algab üleriigiline kampaania unisena autorooli istumise vastu

07.10.2013Eesti Unemeditsiini Selts viib oktoobrikuus läbi teavituskampaania unisena autorooli istu­mise vastu. Kampaania "Ära istu unisena autorooli!" algab 4. oktoobril Tallinnas toimuva sa­manimelise konverentsiga, mis on osa üleeuroopalisest teavituskampaaniast "Wake Up Bus", teatas Eesti Unemeditsiini Selts BNS-ile.

"Unisena auto juhtimine on väga ohtlik, vähemalt sama ris­kantne kui joobes juhtimine. Seni on autoroolis tähelepanu häirumist seostatud ületöötamisega ning kahjuks liiga sageli ei oska väsimusega harjunud autojuht endal unehäiret kahtlustada," selgitas olukorda Põhja-Eesti regionaalhaigla kopsuarst-unearst, Eesti Unemeditsiini Seltsi president Erve Sõõru. "Seetõttu saavad abiks olla pereliikmed, töökaaslased ja meditsiinisüsteem. Seadusandluse poolelt on samuti ootamas vajalikud muu­datused. Näiteks on Euroopa Komisjoni liikuvuse jatranspordi direktoraat alustanud uneapnoe kui liiklusõnnetuste riskiteguri lisamisega seadusandlusesse," lisas Sõõru.

Tallinnas toimuval konve­rentsil kõneldakse väsimuse ja unisuse mõju ulatusest liiklus­ohutusele, liiklusseadusest, ju­hile kehtestatud terviseseisundi nõuetest, senisest statistikast, unisuse käsitlemisest perearsti visiidil ning unemeditsiini rol­list unehäirete avastamisel ja unisuse vähendamisel. Väsimu­sega toimetulekust räägivad autoettevõtjad, lisaks käsitletakse Soome kogemusi unehäiretega tegelemisel.

Teavituskampaania eesmärk on tuua konverentsil kokku hu­vigrupid, et teadvustada laiemal tasandil teema tõsidust ja arutada varjatud unisusega tegelemise võimalusi Eestis. Lisaks peatub 7.–11. oktoobrini Tartus, Rakve­res, Tallinnas, Pärnus ja Viljandis unebuss, et anda sõidukijuhtide­le võimalus end tasuta testida ja spetsialistidelt nõu küsida.

Euroopa Uneuurijate Selt­si algatatud kampaaniat viib Eestis läbi Eesti Unemeditsii­ni Selts. Kampaaniat toetavad maanteeamet, politsei- ja pii­rivalveamet, transpordi ame­tiühing, Eesti Rahvusvaheline Autovedajate Assotsiatsioon, Autoettevõtete Liit, Põhja-Eesti regionaalhaigla, Tartu ülikooli kliinikum, Mae Pind­maa Unekliinik, Resmed Finland OÜ ja Hansa Medical OÜ.

Allikas: Tervise Arengu Instuut

Tagasi
Algab üleriigiline kampaania unisena autorooli istumise vastu
Võta ühendust

Teksti suurus

Reavahe suurus

Kontrastsus

Ligipääsetavusest

Tooelu.ee loomisel on peetud silmas, et siin avaldatav info oleks kättesaadav ja kasutatav võimalikult paljudele inimestele.

Loe lisaks