Avaleht / Uudised

31. mai – suitsuvabade töökohtade edendamine ülemaailmsel tubakavabal päeval

31.05.2013Rahvusvahelist tubakavaba päeva tähistatakse iga aasta 31. mail. Sel päeval osutatakse ülemaailmset tähelepanu tubakatarvitamise laiale levikule ja sellest tulenevatele terviseriskidele, mille tagajärjel sureb aastas ligi 6 miljonit inimest.

Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) liikmesriigid tähistavad tubakavabapäeva alates 1987. aastast.

2013. aasta ülemaailmse kampaania üleskutseks on: „Keelustada tubakatoodete reklaam ja tubakafirmade sponsorlus".

  • Tubakaepideemia on üks suurimaid ohte rahvatervisele, millega maailm on vastamisi seisnud.
  • Üle 40% lastest suitsetab vähemalt üks vanem.
  • Tubakas tapab ligi pooled tema tarbijatest – kuni 50% praegustest tubakatarvitajatest sureb lõpuks tubakatarvitamisega seotud haigustesse.
  • Maailmas sureb iga kuue sekundi tagant keegi tubaka tõttu – statistikas on see üks kümnest täiskasvanu surmast.
  • Tubakas tapab igal aastal ligi 6 miljonit inimest – neist 5 miljonit on need, kes surevad otsese tubakatarvitamise tagajärel, ja enam kui 600 000 on mittesuitsetajad, kes hingavad sisse tubakaga saastatud õhku. Koheseid meetmeid tarvitusele võtmata võib see number 2030. aastaks kasvada üle 8 miljoni.
  • Miljardist suitsetajast maailmas elab ligi 80% madala ja keskmise sissetulekuga riikides.
  • Tubakatoodete tarvitamine on globaalse trendina tõusmas, kuigi on langemas mõnedes kõrge ja üle keskmise sissetulekuga riikides.

Maailma Terviseorganisatsiooni tubakapäeva päeva kampaania veebileht: www.who.int/campaigns/no-tobacco-day/2013/en/. Kampaania veebilehet saab alla laadida postreid, vaadata videot, lugeda suitsetamisest loobumise kohta ning tutvuda ülemaailmse statistikaga.

Lisaks WHOle levitab sõnumit Euroopa Tööohutuse ja Töötervishoiu Agentuur, kes on keskendunud suitsuvabadele töökohtadele. Sõnumit leitades püütakse innustada tööandjaid ja töötajaid tegema koostööd keskkonnas leiduva tubakasuitsu vältimiseks töökohal. Eesmärk on vähendada kahjulikke tervisemõjusid ning toetada positiivseid terviseedenduslikke meetmeid töökohtadel. EU-OSHA toetab ka Euroopa Komisjoni tervise- ja tarbijaküsimuste peadirektoraadi üleeuroopalist kampaaniat „Eks-suitsetajad on peatamatud”.

Lugege tööandjatele, suitsetajatele ja mittesuitsetajatele ette nähtud teabelehti
Teave kampaania „Endiste suitsetajate edukus” kohta
Töötervise edendamine: lühiülevaade

Allikas: WHO ja EU-OSHA 

Tagasi
31. mai – suitsuvabade töökohtade edendamine ülemaailmsel tubakavabal päeval
Võta ühendust

Teksti suurus

Reavahe suurus

Kontrastsus

Ligipääsetavusest

Tooelu.ee loomisel on peetud silmas, et siin avaldatav info oleks kättesaadav ja kasutatav võimalikult paljudele inimestele.

Loe lisaks