Avaleht / Uudised

5 põhjust, miks peresõbralikud tööandjad on konkurentsivõimelisemad

21.11.2018


Sotsiaalministeerium avas novembri algusest uue peresõbaliku tööandja märgise programmi kandideerimisvooru. Programmi oodatakse kõiki tööandjaid, kes soovivad panustada organisatsiooni töökultuuri ja on võtnud eesmärgiks muuta töökeskkonda pere- ja töötajasõbralikumaks. Mis aga võiks motiveerida tööandjaid olema rohkem peresõbralikud?

Sotsiaalministeeriumi laste ja perede osakonna peaspetsialist Laura Viilup tõi mitmetele uuringutele toetuvalt välja viis põhjust, miks on tööandja peresõbralikkus organisatsioonile kasulik ning mil viisil loob see teiste tööandjate ees konkurentsieelise. Kusjuures, eriti tuntav on töö- ja pereelu ühildamise positiivne efekt tööandjatele, kes vajavad spetsiifiliste oskustega tööjõudu.

  1. Väheneb tööjõu liikumine. Kui töötajad tajuvad, et tööandja väärtustab neid, panustab nende arengusse ning soodustab läbi rakendatud meetmete töö ja eraelu ühildamist, siis kasvab töötajaskonna üleüldine lojaalsuse tase. Seetõttu on pere- ja töötajasõbralike tööandjate puhul tööjõu liikuvuse protsent alati pigem madalam kui mujal, sest töötajad on töökeskkonna ja sealsete tingimustega rahul ning puudub soov lahkumiseks. Samuti hoiavad peresõbralikud tööandjad kokku personali värbamis- ja väljaõppekuludelt, mis võivad muidu kohati väga kõrgeks küündida.  
  2. Alaneb töötajate läbipõlemine. Tänu läbimõeldud suhtlemiskliimale, toetavale organisatsioonikultuurile, paindlikule tööajale, juhtidepoolsele tunnustamisele ning motiveerivale keskkonnale on peresõbralike tööandjate juures võimalus läbipõlemiseks oluliselt madalam. Ühtpidi on sellistes organisatsioonides riskid juba eos maandatud. Teisalt aga pannakse seal ka rohkem tähele ja reageeritakse kiiremini, kui on näha, et mõni töötaja näitab läbipõlemisohu märke.  
  3. Kasvab töötajate produktiivsus. Tööandja panustamine oma töötajate heaolusse ja töökeskkonda motiveerib meeskonnaliikmeid olema ka ise püüdlikumad. On teada, et peresõbralike tööandjate juures on töötajate tööpühendumine kõrge, sest töötajad hindavad, et nende soovidega arvestatakse, neid kaastakse erinevatesse protsessidesse, nende areng on toetatud ning tööandja mõtleb nii töötaja heaolule kui perele. Seeläbi ollakse eos motiveeritumad ning soovitakse ka ise seda enam tööandjale läbi oma produktiivsuse nö. tagasi anda.
  4. Töötajate stressitase on madalam. Tänu tööandja peresõbralikule organisatsioonikultuurile on parem nii töötaja kui tema pere elukvaliteet. See omakorda tõstab töötajate õnnetunnet ning vähendab stressitaset, mis võib mõjutada näiteks haiguspäevade arvu. Uuringud näitavad, et haigused kimbutavad õnnelikumaid töötajaid vähem ning meeskond on peresõbralikes organisatsioonides tervem. Ühtlasi suhtub peresõbralik tööandja haiguspäevi vajavatesse töötajatesse mõistlikult ja toetavalt, mistõttu jäävad tööajad haigestumise korral rahulikumal meelel kohe koju, paranevad kiiremini ning naasevad seeläbi rutem tööle.
  5. Paraneb tööandja maine. Praegu valitseb paljudes sektorites tööjõupuudus ning tööandjad peavad oma töötajate hoidmise ja värbamise nimel omajagu võimuvõitlust. Seeläbi on tööandjapoolne töötaja- ja peresõbralikkus konkurentsieeliseks, sest lisaks avalikule paremale mainele liigub sõna töötajate ja töölesoovijate seas ka suust suhu. Seeläbi on peresõbralikkus töökoha valikul järjest olulisemaks argumendiks ja annab märku tööandja väärtustest, mis on tugevasti seotud töötajate huvidega. Elutervest töökeskkonnast lõikab kasu nii tööandja kui töötaja. 
Autor: Laura Viilup, Sotsiaalministeeriumi laste ja perede osakonna peaspetsialist
Foto: pixabay
Tagasi
5 põhjust, miks peresõbralikud tööandjad on konkurentsivõimelisemad
Võta ühendust

Teksti suurus

Reavahe suurus

Kontrastsus

Ligipääsetavusest

Tooelu.ee loomisel on peetud silmas, et siin avaldatav info oleks kättesaadav ja kasutatav võimalikult paljudele inimestele.

Loe lisaks