Avaleht / Uudised

Liikuva töövahendi töötamisalale peab jalakäijatele olema õnnetuste vältimiseks ligipääs piiratud

28.06.2018


Mis juhtus

Asfaldibrigaad paigaldas maanteele uut asfaldikatet. Lisaks pidevalt objektil töötajatele olid seal aeg-ajalt autojuhid, kes tõid objektile ehitusmaterjale. Tööõnnetus juhtus bituumeni paakauto juhiga. Tal oli vaja täpsustada tööülesandeid teerullijuhiga.

Asfaldisegu paigaldamisel sõidetakse teerulliga nii edasi kui tagasi. Tööõnnetuse ajal sõitis teerull tagasisuunas ning juht vaatas selja taha, et näha kuhu teerull liigub. Autojuht tuli teerulli juurde ja astus liikuva teerulli astmelauale. Teerullil oli ainult üks, teepinnast suhteliselt kõrgel (54 cm) asuv astmelaud, mis oli umbes 15 cm sügavusega süvend teerulli keres. Jalatsi määrdunud talla tõttu libastus autojuht astmelaual, kaotas tasakaalu ja kukkus teerulli kahe valtsi vahele.

Selja taha, liikumissuunas vaatav teerullijuht autojuhi teerullile hüppamist ei näinud. Kuulnud karjatust, peatas ta kohe masina ning sõitis sellega veel natuke edasi, et autojuhi jala pealt ära sõita. Kaastöötajad viisid kannatanu kuuma asfaldi pealt ära, et vältida põletushaavu. Teerulli valtsi alla jäämise tulemuseks oli jala pindluu murd, mistõttu pidi kannatanu kuue nädala jooksul karkudega käima ja jalale toetuda ei tohtinud.

Miks juhtus

Objektil töötavate masinate tõttu oli teerulli ümbruses tugev müra ning autojuht ei saanud kaugusest teerulli juhiga suhelda. Seetõttu tuli ta teerulli juurde ja hüppas liikuva teerulli astmelauale. Asfalttööde tehnoloogia ei näe ette asfaldi kinni rullimise ajal teerulli kuumale asfaldile seisma jätmist, kuna seisu ajal vajub raske teerull asfaldisse tekitades lohu. Seetõttu on teerulli juhil raskem jälgida töötamiskoha ümbrust. Tööandjal oli täitmata nõue tõkestada liikluskorraldusega jalgsi liikuvate töötajate ja teiste isikute pääs liikuva töövahendi töötamisalale. Töötajate vahel teabe edastamiseks oleks tulnud kasutada tehnilisi abivahendeid või ette näha märguanded, mida saaks edastada eemalt.

Jätkame 2018. aastal erinevate lugude avaldamist rubriigis "Juhtunud, kuid võinuks juhtumata jääda". Oleme vaatluse alla võtnud ühe reaalses elus juhtunud tööõnnetuse, mida analüüsib Tööinspektsiooni töökeskkonna konsultant. Juhime tähelepanu sellele, mida oleks saanud ning saab tööohutuse seisukohast ette võtta, et sarnaseid juhtumeid edaspidi vältida. Kasulikke näpunäited jagub nii tööandjatele kui ka töötajatele. Tööelu portaal soovib kõigile turvalist töökeskkonda.

Foto: pixabay

Tagasi
Liikuva töövahendi töötamisalale peab jalakäijatele olema õnnetuste vältimiseks ligipääs piiratud
Võta ühendust

Teksti suurus

Reavahe suurus

Kontrastsus

Ligipääsetavusest

Tooelu.ee loomisel on peetud silmas, et siin avaldatav info oleks kättesaadav ja kasutatav võimalikult paljudele inimestele.

Loe lisaks