Avaleht / Uudised

Kemikaalide käitlemisel tuleb kasutada sobivaid isikukaitsevahendieid

05.04.2018


Jätkame 2018. aastal erinevate lugude avaldamist rubriigis "Juhtunud, kuid võinuks juhtumata jääda". Oleme vaatluse alla võtnud ühe reaalses elus juhtunud tööõnnetuse, mida analüüsib Tööinspektsiooni töökeskkonna konsultant. Juhime tähelepanu sellele, mida oleks saanud ning saab tööohutuse seisukohast ette võtta, et sarnaseid juhtumeid edaspidi vältida. Kasulikke näpunäited jagub nii tööandjatele kui ka töötajatele. Tööelu portaal soovib kõigile turvalist töökeskkonda.

Mis juhtus?

Töötaja valas tünnist kemikaali ämbrisse. Tünnist väljus koos vedelikuga tükk, mis kukkus ämbrisse ja ämbrist pritsis töötajale kemikaali silma. Töötaja sai silma side- ja sarvkesta söövituse, tegemist oli kerge tervisekahjutusega.

Kuna töötaja kasutab igapäevaselt prille, siis ei sobinud talle väljastatud kemikaalikindlad ja kaitseprillid.

Miks juhtus?

Ettevõttes oli selgeks tehtud, et antud kemikaali käitlemiseks on vajalik kasutada kaitseprille, kaitseprillid olid soetatud ja töötajatele väljastatud. Kuna antud töötaja kandis nägemisteravust korrigeerivaid prille siis teistele töötajatele sobivad kaitseprillid talle ei sobinud. Töötaja ise ei olnud tööandjat teavitanud, et tal oleks vaja teistsuguseid kaitseprille. Tööandja ei olnud piisavalt pööranud tähelepanu isikukaitsevahendite kasutamisele, muidu ta oleks näinud, et üks töötaja ei kasuta kaitseprille. Saades teada, et töötaja isikukaitsevahendeid ei kasuta tuleb välja selgitada, mis on isikukaitsevahendite mittekasutamise põhjuseks. Tööandjal on kohustus väljastada töötajale isikukaitsevahend, mis ei vähendaks töötaja nägemist korrigeerivate abivahendite toimet st oleks kasutatav koos oma prillidega.

Selle õnnetuse üheks põhjuseks oli koostöö puudumine – töötaja ei informeerinud tööandjat, et ta ei saa väljastatud isikukaitsevahendeid kasutada.

Õnnetuse teiseks põhjuseks on puudulik sisekontroll - tööandja ei kontrollinud, kas töötajad neile väljastatud isikukaitsevahendeid kasutavad. Tööandja roll ei piirdu töötajatele isikukaitsevahendite väljastamisega vaid nende (õigesti) kasutamist tuleb ka kontrollida. 

Vaata lisaks Tööelu portaali teemalehti:

Tagasi
Kemikaalide käitlemisel tuleb kasutada sobivaid isikukaitsevahendieid
Võta ühendust

Teksti suurus

Reavahe suurus

Kontrastsus

Ligipääsetavusest

Tooelu.ee loomisel on peetud silmas, et siin avaldatav info oleks kättesaadav ja kasutatav võimalikult paljudele inimestele.

Loe lisaks