Avaleht / Uudised

Õnnetuste ära hoidmiseks on oluline kujundada ja sisustada töökoht vastavalt vajadustele

22.02.2018


Jätkame ka 2018. aastal erinevate lugude avaldamist rubriigis "Juhtunud, kuid võinuks juhtumata jääda". Oleme vaatluse alla võtnud ühe reaalses elus juhtunud tööõnnetuse, mida analüüsib Tööinspektsiooni töökeskkonna konsultant. Juhime tähelepanu sellele, mida oleks saanud ning saab tööohutuse seisukohast ette võtta, et sarnaseid juhtumeid edaspidi vältida. Kasulikke näpunäited jagub nii tööandjatele kui ka töötajatele. Tööelu portaal soovib kõigile turvalist töökeskkonda.

Mis juhtus?

Taaraoperaatori üks tööülesannetest oli hoida taara vastuvõttu teostav masin töökorras. Masinas oli tekkinud tõrge ja töötaja asus seda kõrvaldama. Ta kasutas masinale ligipääsuks tühjasid taarakaste, kaotas nendel tasakaalu, kukkus ja venitas parema jala hüppeliigese ümbruse kõõluseid.

Kaks kuud hiljem toimus teise töötajaga samas tegevuskohas ning samadel asjaoludel tööõnnetus, millega kaasnes parema põlve sidemete venitus. Kuigi vigastused olid mõlemal juhul kerged, võivad sarnase kukkumisega tagajärjed olla raskemad – näiteks võib ära lüüa pea.

Miks juhtus?

Masinale ligipääsuks kasutasid töötajad käepärast olevaid taarakaste, sest muid sobilikke töövahendeid ei olnud töökohas ette nähtud. Siiski ootas tööandja, et masina tõrked kõrvaldatakse. Sellise korraldusega kaasnesid kaks tööõnnetust, mida saanuks tööülesande täitmiseks sobiva töövahendi kasutamisega ära hoida.

Töökoha kujundab ja sisustab tööandja nii, et on võimalik vältida tööõnnetusi ja tervisekahjustusi.  Masinale ligipääsuks võib kasutada teisaldatavat ja kokkupandavat tööplatvormi, trepp-redelit või klapp-treppi. Töövahendi valikul tuleb arvestada töötamiskoha eripäraga ning ligipääsu vajadustega. Taarakastid ei ole ligipääsemiseks sobilikud ning nende kasutamist sellisel viisil tuleb vältida.

 

Tagasi
Õnnetuste ära hoidmiseks on oluline kujundada ja sisustada töökoht vastavalt vajadustele
Võta ühendust

Teksti suurus

Reavahe suurus

Kontrastsus

Ligipääsetavusest

Tooelu.ee loomisel on peetud silmas, et siin avaldatav info oleks kättesaadav ja kasutatav võimalikult paljudele inimestele.

Loe lisaks