Avaleht / Uudised

Töötamine kemikaalidega nõuab põhjalikku juhendamist ja väljaõpet

11.01.2018


Jätkame ka 2018. aastal erinevate lugude avaldamist rubriigis "Juhtunud, kuid võinuks juhtumata jääda". Oleme vaatluse alla võtnud ühe reaalses elus juhtunud tööõnnetuse, mida analüüsib Tööinspektsiooni töökeskkonna konsultant. Juhime tähelepanu sellele, mida oleks saanud ning saab tööohutuse seisukohast ette võtta, et sarnaseid juhtumeid edaspidi vältida. Kasulikke näpunäited jagub nii tööandjatele kui ka töötajatele. Tööelu portaal soovib kõigile turvalist töökeskkonda. 

Mis juhtus

Töötaja tegeles koristamisega ja pidi valmistama väiksesse nõusse uue kemikaali lahuse. Lahuse valmistamiseks tuli nõusse panna suurest kanistrist kemikaali kontsentraati ja segada seda veega. Kemikaali lahuse tegemiseks jaoks oli spetsiaalne dosaator, kuid töötaja ei teadnud, kuidas see töötab ning ei kasutanud ettenähtud dosaatorit. Ta otsustas kontsentraati valada kanistrist väiksesse nõusse. Valamise käigus sattusid kemikaali pritsmed töötajale silma, mille tagajärjeks oli söövitus töötaja paremas silmas. Töötaja oli äsja tööle võetud asendajaks ja talle oli küll näidatud, kus asuvad ohutusjuhendid, kuid töötajat ei oldud sisuliselt juhendatud.

Miks juhtus?

Põhiline õnnetuse põhjus on töötaja puudulik juhendamine ja väljaõpe. Töötaja ei kasutanud ettenähtud dosaatorit, sest talle ei olnud keegi selgitanud, kuidas seda kasutada. Tööandja kohustus on enne tööle asumist korraldada töötajale asjakohane juhendamine ja väljaõpe. See tähendab, et tööandja peab töötajale selgitama ja näitama, kuidas konkreetseid töid õigesti ja ohutult teha ja millised on võimalikud riskid. Töötajat tuleb juhendada ka siis, kui tegemist on asendajaga või muud moodi ajutise töötajaga olenemata töösuhte pikkusest.

Seega juhendite asukoha ettenäitamine ei ole piisav. Tööandja ülesanne on ka veenduda, et töötaja on asjadest arusaanud ning oskab kasutada ohutuid töövõtteid. Seni kuni tööandjal seda veendumust ei ole, peab töötaja jaoks olema keegi nn toeks ja abiks – keegi, kes töötaja tegevusi jälgiks, vajadusel korrigeeriks ja vastaks küsimustele.

Kemikaali kontsentraadi puhul oli tegemist ohtliku kemikaaliga, mis oli ka silmale ohtlik. Kui sellist kemikaali avatult kasutada, siis tuleb kasutada isikukaitsevahendina muuhulgas kemikaaliprille (liibuva kummiäärega kaitseprillid). Antud juhul ei olnud töötajal vastavat teadmist kemikaali ohtude ja isikukaitseahendite kasutamise vajaduse kohta, mis on samuti seotud puuduliku juhendamise ja väljaõppega.

Vaata lisaks Tööelu teemalehti:

Keemilised ohutegurid
Juhendamine ja väljaõpe 

Foto: pixabay

Tagasi
Töötamine kemikaalidega nõuab põhjalikku juhendamist ja väljaõpet
Võta ühendust

Teksti suurus

Reavahe suurus

Kontrastsus

Ligipääsetavusest

Tooelu.ee loomisel on peetud silmas, et siin avaldatav info oleks kättesaadav ja kasutatav võimalikult paljudele inimestele.

Loe lisaks