Avaleht / Uudised

Jõuluvana ja päkapikkude töö ohutumaks

22.12.2017


Jõuluvana ja päkapikkude töö võib tunduda paljudele puhta lustimisena. Suur osa aastast on puhkus, töö ajal saab ohtralt reisida ja kohtuda huvitavate inimestega. Kahetsusväärselt vähe on aga tähelepanu pööratud nende töö ohutusele ja korrektselt vormistatud töösuhtest tulenevatele sotsiaalsetele garantiidele.

Kuna Tööinspektsioonil ei õnnestunud jõuluvanaga ühendust saada, siis tugineb käesolev artikkel erinevate hästi informeeritud allikate tähelepanekutele.

Töösuhte iseloom

Traditsiooniliselt loetakse töösuhte olulisemateks tunnusteks tegutsemist kellegi juhendamisel, talle väärtuse loomist ning selle eest tasu saamist. Jõuluvana puhul on selle käsitluse järgi tegemist ettevõtjaga, sest puudub info, nagu töötaks ta kellegi alluvuses. Kas ta on sõlminud iseendaga töölepingu või töötab juhatuse liikme lepingu alusel, ei ole teada.

Päkapikkudega on asi mõnevõrra lihtsam. Isegi kui nad on asunud tööle kirjalikku lepingut sõlmimata, on neil jõuluvanaga siiski lepinguline suhe ja mõlemale osapoolele kehtib töölepingu seadus. Kõik töösuhte aluseks olevad tunnused on selles koosluses olemas. Küll võiksid päkapikud ise huvi tunda, kas nende eest on sotsiaalmaks korrektselt tasutud. See toob meelekindluse, et näiteks pohlamoosi ülesöömisest tekkinud terviserikke korral leiavad nad abi riiklikust meditsiinisüsteemist.

Sooline võrdõiguslikkus

Avalike kahtluste hajutamiseks võiks jõuluvana avada oma kollektiivi isikkoosseisu. Kuulujuttude alusel eelistab ta värvata meessoost abilisi. Samas on päkapikkude ühtlaste habemete juures raske hinnata, kas sooline võrdõiguslikkus on jõuluvana kontoris tagatud. Asjas aitaks selgust luua tööriiete valikule suunatud reeglite lõdvendamine, mis soosiks ka kleitide, seelikute ning kitlite kasutamist. Suurem isiklik väljendusvabadus võiks mõjuda ka päkapikkudele motiveerivalt.

Töötingimused

Teadaolevalt teevad jõuluvana ja päkapikud oma tööd käsitsi ning palju tuleb ette esemete tõstmist ja teisaldamist. Tulenevalt päkapikkude tagasihoidlikest mõõtudest võib aga suuremate pakkide, nagu näiteks Harry Potteri raamatusarja või terve aasta küünlavaru, liigutamine osutuda ohtlikuks.

Jõuluvana peab arvestama, et suure füüsilise töökoormuse puhul peab ta võimaldama oma abilistele tööpäeva või töövahetuse jooksul töötajale tööaja hulka arvatavaid vaheaegu. Kindlasti võiks ta kaaluda ka raskuste käsitsi teisaldamist vältivaid meetmeid. Näiteks jõuülekandega või mehaanilisi teisaldamisseadmeid nagu konveierid või laadurid.

Teine suur risk jõuluvana ettevõttes on sundliigutused (sama tüüpi liigutuste kordamine ühetaolises asendis ligikaudu 45 minuti vältel). Detsembris tuleb pakkida ilmselt miljoneid kingitusi, mis võib osutuda väga rutiinseks tegevuseks. Pidevad sundliigutused koormavad lihaseid ja meeleelundeid, põhjustavad väsimust ja stressi ning võivad isegi tekitada seede- ning vereringeelundite häired. Seede- ning vereringeelundite häiretega jõulude ja aastavahetuse mööda saatmine on aga teadaolevalt väga keeruline.

Sundliigutustest tuleneva ohu maandamiseks võiks kaaluda tööülesannete roteerimist, kui see on päkapikkude kvalifikatsioonist tulenevalt vähegi võimalik. See tähendaks näiteks, et kingipakkijad lõikavad vahepeal kleeplinti ja vastupidi. Vajadusel võib korraldada ka täiendkoolitusi, et kollektiivi oskustepagasit ühtlustada.

Jõuluvana kui masinaoperaator

Jõuluvana tööohutuse seisukohalt on üheks kriitiliseks punktiks saanisõit. Ohtlikuks muudab selle ennekõike sõiduki konstruktsioonide mittevastavus 21. sajandi nõuetele. Katuse puudumise tõttu on saanisviibijad avatud ekstreemsetele temperatuuridele, tuulele ja sademetele. Teadaolevalt ei kasuta jõuluvana ka mingit turvavarustust. Õhukesest mantlist ja tutimütsist on mitme kilomeetri kõrgusel valitsevate ekstreemsete ilmastikuolude vastu vähe abi.

Avalikel andmetel puudub saanil ka sisselülitatud transponder ja kinnitatud lennuplaan. See muudab arusaadavalt ärevaks lennujuhtimisteenistused ning õhuturvet tagavad rahvusvahelised relvaüksused. Lahenduseks võiks olla seaduslikus ülevaatuspunktis saani inspekteerimine ning ettepanekute tegemine ja elluviimine transpordivahendi turvalisuse tõstmiseks.

Kokkuvõttes leiab tööõiguse ja tööohutuse vallas jõuluvana ettevõtmises mitmeid küsitavusi. Samas ei ole Tööinspektsiooni laekunud ühtegi kaebust või teadet õnnetusjuhtumist. Seega jääb üle loota, et saabuvate pühade ühes tähtsaimas kontoris on kõik hästi korraldatud ning jõulud toovad kõigile rahu ja rõõmu.

Tööelu portaal soovib kõigile rahulikke ja ohutuid pühi, meeleolukat aastavahetust ning turvalist uut aastat.

Autor: tooelu.ee

Tagasi
Jõuluvana ja päkapikkude töö ohutumaks
Võta ühendust

Teksti suurus

Reavahe suurus

Kontrastsus

Ligipääsetavusest

Tooelu.ee loomisel on peetud silmas, et siin avaldatav info oleks kättesaadav ja kasutatav võimalikult paljudele inimestele.

Loe lisaks