Avaleht / Uudised

Mida kujutab endast ülemaailmne töötervisehoiu- ja ohutuse päev?

20.11.2017


Tallinna Ülikooli ja Tööinspektsiooni koostöö raames lahkavad tudengid tööeluga seotud küsimusi, lootuses leida neile vastuseid. Viiendas postituses tutvustatakse ülemaailmset tööohutuse ja töötervishoiupäeva.

Alates 28. aprillist 2001 tähistab Rahvusvaheline Tööorganisatsioon (edaspidi ILO) Ülemaailmset töötervisehoiu- ja tööohutuse päeva (World Day for Work Safety and Health). Esialgu nimetati seda kuupäeva [Hukkunud] Töötajate Mälestuspäevaks (Workers’ Memorial Day). Osaliselt tähistatakse 28. aprilli samal põhjusel ka tänapäeval. Eelkõige on selle päeva eesmärk juhtida tähelepanu sellele, et töökohal juhtuvaid õnnetusi on võimalik ära hoida ning pöörata inimeste tähelepanu tööõnnetuste ja haiguste tagajärgedele.

Töötervishoiu- ja tööohutuse päeva ajalugu ulatub 1970. aastateni, kus Ameerika Tööstusorganisatsioonide Kongress pakkus välja idee mälestada töökohal hukkunuid. Komme levis kiiresti Ühendriikidest üle maailma. ILO andmete järgi hukkub igal aastal maailmas tööõnnetustes või tööst põhjustatud haigustesse u. 2 miljoni inimest.

Igal aastal seab ILO eesmärgid, mille nimel tuleb tegutseda töötajate ohutuse paranemiseks. Näiteks, 2017. aasta fookuses on “kriitiline vajadus parandada riikide võimalusi koguda ja rakendada usaldusväärset informatsiooni tööohutuse- ja tervise kohta”. See vajadus tuleneb tööõnnetuste statistika puudulikkusest, mille tõttu tööohutuse probleem ei saa piisavalt tähelepanu ja töötingimused jäävad miljonite töötajate jaoks üle maailma vastuvõetamatult halbadeks. 2016. aastal oli töötervishoiu- ja tööohutuse päev pühendatud töökohal tekkivale stressile. Seetõttu avaldas ILO 2016. aasta aprilli alguses mahuka aruande ja esitluse tööstressi teemal.

Töötervishoiu- ja tööohutuse päeva tähistamist võib jälgida ka veebilehel 28april.org. See portaal on valmistatud Maailma Kaubandusorganisatsiooni poolt koostöös “Hazards” ajakirjaga. Veebilehele lisatakse õpetlikke materjale, infot tulevaste tööohutuse teemaliste ürituste kohta üle maailma ja temaatilisi uudiseid. Samuti võib tutvuda juba toimunud ürituste raames avaldatud materjalide ning piltidega. Portaali deviis on: “Mäleta hukkunuid, võitle põrgulikult elavate eest“.

Rohkem kui 40 aasta jooksul on töötajad üle maailma tähistanud töötervishoiu- ja tööohutuse päeva, mälestades sellel kuupäeval tööõnnetustes hukkunuid kolleege ja võideldes paremate töötingimuste eest. Ohutusse töökeskkonda saab panustada igaüks, et kindlustada iseenda ning teiste ohutus. Räägi sõbrale ja tuttavale töötervishoiu- ja tööohutuse päevast, et ka ta teaks, mis päev on 28. aprill!

Allikad:

http://www.ilo.org/global/about-the-ilo/newsroom/news/WCMS_005176/lang--en/index.htm

http://28april.org/

Foto: sxc/Marco Michelini

Tagasi
Mida kujutab endast ülemaailmne töötervisehoiu- ja ohutuse päev?
Võta ühendust

Teksti suurus

Reavahe suurus

Kontrastsus

Ligipääsetavusest

Tooelu.ee loomisel on peetud silmas, et siin avaldatav info oleks kättesaadav ja kasutatav võimalikult paljudele inimestele.

Loe lisaks