Avaleht / Uudised

Puulõhkujatega töötades tuleb järgida kõiki ohutusnõudeid

28.09.2017


Juhtunud, kuid võinuks juhtumata jääda" on Tööelu portaalis regulaarselt ilmuv rubriik, milles on vaatluse alla võetud üks reaalses elus juhtunud tööõnnetus. Seekordses loos jagame nõuandeid Kreekas juhtunud tööõnnetuse näitel.

Mis juhtus?

Küttepuude ja söe müügiga tegeleva väikefirma naistöötaja alustas tööd õues paikneva hüdraulilise puulõhkumismasinaga. Õnnetus toimus töötaja esimesel tööpäeval. Ta oli just asetanud tüki puitu masina lõiketera alla ja lükkas seda, käsi puupaku peal, kui tema vasaku jala vastu veeres selja tagant väike puu, mis võis olla pärit lähedal asuvast virnast. Kui töötaja ümber pööras, astus ta endalegi teadmata parema jalaga kogemata pedaallülitile ning vertikaalselt liikunud kirve kiil jättis tema käe puupakule lõksu ja sandistas kolme sõrme (keskmist sõrme, sõrmusesõrme ja väikest sõrme).

Miks juhtus?

  • Puudusid ohutuspiirded, mis oleksid takistanud töötaja kätel seadme ohualasse sattumist.
  • Seadmel on ohtlik juhtimisviis. Selle asemel, et kasutada kahekäejuhtimist, kasutatakse hoopis maas asuvat pedaallülitit
  • Väheste kogemustega seadme kasutaja ebapiisav koolitamine ja järelevalve.
  • Töötaja tähelepanu hajumine seadet kasutades – pole piisavalt vaba liikumisruumi.

Kuidas edaspidi sarnaseid tööõnnetusi vältida?

Seade oli kodumaine toodang ja uus, kuid ilma CE märgistuseta. Seega saadeti märgukiri ka tööstuse peasekretariaati, mis on Kreeka pädev turujärelevalveasutus, mis kehtestas tootjale trahvi ja keelustas toote edasise turustamise.

Seejärel muudeti seadme mudelit, et see oleks kooskõlas ELi masinadirektiiviga 2006/42/EK: pedaallüliti vahetati välja kahe eraldiseisva käivitusnupuga juhtimisseadme vastu, ning masina lauale, kasutaja töötamiskoha ette, monteeriti fikseeritud vertikaalne tõke.

Kohaliku töötervishoiu ja –ohutuse kontrollteenistuse soovitusel rakendas tööandja õnnetuse põhjustanud masinat puudutavad asjakohased ohutusmeetmed. Samuti juhendati piirkondlikke töötervishoiu ja –ohutuse kontrollteenistusi kontrollima analoogsetes ettevõtetes sellist tüüpi seadmeid.

Uued seadmed, mis ei ole toodetud kooskõlas EL’i masinadirektiiviga ning mis seetõttu ei oma ka CE-märgistust, ei ole tavaliselt nende kasutajatele turvalised; eriti, mis puudutab Direktiivi 89/655/EÜ Lisa I peatükis 2.8 täpsustatud kaitsekatteid. Nimetatud seadmete kasutamine vähekogenud töötajate poolt on seotud kõrgendatud õnnetuste riskiga.

Tagasi
Puulõhkujatega töötades tuleb järgida kõiki ohutusnõudeid
Võta ühendust

Teksti suurus

Reavahe suurus

Kontrastsus

Ligipääsetavusest

Tooelu.ee loomisel on peetud silmas, et siin avaldatav info oleks kättesaadav ja kasutatav võimalikult paljudele inimestele.

Loe lisaks