Avaleht / Uudised

Mis juhtub, kui klaasist sein jääb märgistamata?

01.09.2017


"Juhtunud, kuid võinuks juhtumata jääda" on Tööelu portaalis regulaarselt ilmuv rubriik, milles on vaatluse alla võetud üks reaalses elus juhtunud tööõnnetus. Tööinspektsiooni spetsialist analüüsib juhtunud õnnetust ning juhib tähelepanu sellele, mida oleks saanud ning saab tööohutuse seisukohast ette võtta, et sarnaseid juhtumeid edaspidi vältida. Kasulikke näpunäited jagub nii tööandjatele kui ka töötajatele. Tööelu portaal soovib kõigile turvalist töökeskkonda.

Mis juhtus?

Ettevõtte tööruumides oli palju klaasist seinu ja -uksi, millele olid kleebitud ka vastavad hoiatussildid. Õhtul teostati ruumides puhastusfirma poolt puhastustöid, sh puhastati ka klaaspindu nii, et selleks eemaldati klaasile kleebitud hoiatussildid. Peale klaaside puhastamist unustati aga hoiatussildid tagasi kleepida. Hommikul tööle minnes ei märganud töötaja uksel puuduva hoiatussildi tõttu suletud klaasust ja kõndis hooga vastu ust. Selle tõttu sai töötaja tõsiseid vigastusi- ninaluu murru ja marrastused näol.

Miks juhtus?

Töökeskkonnas olevad läbipaistvad seinad ja uksed peavad olema alati selgelt märgistatud, et vältida võimalikke õnnetusi. Märgistamata suured klaaspinnad nii seinte kui ustena tekitavad petliku tunde, et ees ei ole takistusi – st inimesed kõnnivad vastu klaaspinda. Paljud taolistest õnnetustest lõppevad paraku raskete tagajärgedega.

Märgistus peaks klaasil asuma enamvähem inimese silmade kõrgusel, et see oleks kiirelt ja hästi nähtav. Jälgida tuleks, et märgistus ei oleks liiga väike või ei kaoks nn ära sulandudes liigselt muu taustaga. Märgistuse planeerimisel tuleks arvestada ka sellega, kas ruumides käivad lapsed või erivajadustega inimesed (näiteks vaegnägijad, inimesed ratastoolis). Vastavalt sellele võib olla vajadus märgistada pindu ka madalamalt ning kontrastsemalt.

Klaaspindade märgistamisel soovitame kasutada hoiatussilte ja kleebiseid, mis on võimalikult püsivad. Selliselt ei ole ohtu, et keegi märgistuse vahepeal ära võtab ja unustab tagasi panna. Kui klaaside puhastamiseks on siiski vaja märgistused eemaldada, siis tuleks tööandjal puhastusteenindaja või puhastusteenuse pakkujaga kokku leppida, et peale klaasipesu pandaks märgistused kohe tagasi.

Klaaside märgistamine on oluline ka uutes tööruumides. Kui kleebiste kujundamine ja tellimine võtab aega, siis tuleb leida lahendus klaaspindade ajutiseks märgistamiseks. Abiks võivad olla näiteks märkmepaberid, ajutised kleepsud, joonistused või muu taoline.

Foto: pixabay.com 

Tagasi
Mis juhtub, kui klaasist sein jääb märgistamata?
Võta ühendust

Teksti suurus

Reavahe suurus

Kontrastsus

Ligipääsetavusest

Tooelu.ee loomisel on peetud silmas, et siin avaldatav info oleks kättesaadav ja kasutatav võimalikult paljudele inimestele.

Loe lisaks