Avaleht / Uudised

Õnnetuste vältimiseks tuleb töötamiskoha paigutus hästi läbi mõelda

20.07.2017


Juhtunud, kuid võinuks juhtumata jääda" on Tööelu portaalis regulaarselt ilmuv rubriik, milles on vaatluse alla võetud üks reaalses elus juhtunud tööõnnetus. Tööinspektsiooni spetsialist analüüsib juhtunud õnnetust ning juhib tähelepanu sellele, mida oleks saanud ning saab tööohutuse seisukohast ette võtta, et sarnaseid juhtumeid edaspidi vältida. Kasulikke näpunäited jagub nii tööandjatele kui ka töötajatele. Tööelu portaal soovib kõigile turvalist töökeskkonda.

Mis juhtus

Müüja ladustas müügisaalis oleva kaubariiuli ülemisele riiulile alkoholipudeleid. Kastid pudelitega tõi ta riiuli juurde käsikahveltõstukiga. Põrandalt pudeleid riiuli tagumisse äärde asetada ta ei ulatunud ning seetõttu kasutas umbes 40 cm kõrgust rulltaburetti. Käsikahveltõstuki jättis ta riiuli juurde ja asetas rulltabureti selle kõrvale. Töötaja võttis kastist mõned pudelid, astus rulltaburetile ja asetas need riiulile. Seda tegi ta korduvalt. Järjekordselt taburetilt alla astudes kaotas töötaja tasakaalu ja seetõttu astus käsikahveltõstuki kahvlile. Tõstuk hakkas liikuma ja töötaja kukkus, mille tulemuseks olid pikaajalist töövõimetust põhjustanud peapõrutus ning hüppeliigese vigastus.

Miks juhtus

Töötamiskoha paigutus ei olnud hästi läbi mõeldud. Töökeskkonna riskianalüüs oli küll läbi viidud kuid kauba kõrgemale riiulile asetamisega seotud tegevusi ei olnud selle käigus arvestatud. Töötamiskoha ümbruses liikusid kliendid ja ruumikitsikuse tõttu olid käsikahveltõstuk ja rulltaburet asetatud vahetult teineteise kõrvale ning ümber tabureti ei olnud maha astumiseks piisavalt vaba ruumi. Tööõnnetuse tagajärgi oleks leevendanud käsikahveltõstuki paigaldamine viisil, mis välistanuks liikuma hakkamise sellele peale astumisel. Seda nägid ette ettevõttes kehtivad tööohutusreeglid. Paraku töötaja seda ei teinud.

Nii ergonoomika kui kukkumisohu vaatenurgast oleks olnud hea kas kasutada reguleeritava kõrgusega käsikahveltõstukit või teisaldada pudeleid koos kaastöötajaga. Käärkahveltõstukiga oleks saanud kaubakaste tõsta kõrgemale ja töötaja ei oleks pidanud pudelite kättesaamiseks rulltaburetilt alla tulema. Kahekesi koos töötades oleks pudeleid riiulile asetav töötaja olla rulltaburetil ja teine töötaja oleks talle pudeleid kastist kätte andnud.

 

Pilt: pixabay/Ryan McGuire

Tagasi
Õnnetuste vältimiseks tuleb töötamiskoha paigutus hästi läbi mõelda
Võta ühendust

Teksti suurus

Reavahe suurus

Kontrastsus

Ligipääsetavusest

Tooelu.ee loomisel on peetud silmas, et siin avaldatav info oleks kättesaadav ja kasutatav võimalikult paljudele inimestele.

Loe lisaks