Avaleht / Uudised

Pühad laeval

22.06.2017


Olgu tööpäev või puhkepäev, olgu jõul või jaan, Viking Line´i laevad sõidavad ikka üle lahe. Et meil ei ole veel isesõitvaid laevu ja automaatset reisijate registreerimist, peavad ka laevakompanii töötajad tööl olema – olenemata sellest, et on pühad.

Töölepinguseadus ütleb, et Eestis on 11 riigipüha ja ka rahvuspäev Eesti Vabariigi aastapäev vabad päevad. Lisaks peab tööandja uusaastale, Eesti Vabariigi aastapäevale, võidupühale ja jõululaupäevale eelnevat tööpäeva lühendama kolme tunni võrra. Ettevõtetes, mis peavad tööandja majandustegevuse tõttu töötama ka riigipühadel, on ette nähtud puhkepäevadel tööl olevatele inimestele hüvitusmehhanismid.

Töö 365 päeva aastas

Viking Line´i personalijuhi Ave Lindbergi sõnul planeeritakse nende asutuses pühade ajal töötamist nii nagu igat teistki tööpäeva. „Me töötame sisuliselt 365 päeva aastas. Ehk siis, kui laev sõidab, registreerime reisijate pileteid ja ka kõnekeskus töötab pühade ajal, kuigi lahtiolekuajad on siis lühemad. Töö käib vahetustega ning ka pühadeaega planeerime rutiinselt eelmisel kuul töögraafikuid tehes,“ selgitas ta.

Lindbergi sõnul koostab pühadeaegsed töögraafikud iga osakond ise ning ikka püütakse, nii palju kui võimalik, arvestada töötajate soovidega. „Samas, kui kõik sooviksid saada pühade ajal vaba päeva, siis sellist olukorda ei saa me endale lubada – osad meie hulgast peavad ikkagi tööl olema. Jälgime, et pühade ajal ei oleks tööl alati samad inimesed, vaid koormus jaotuks võrdselt ja õiglaselt,“ rääkis personalijuht, kelle sõnul eraldi pühadeaegset tööloleku motivatsioonipaketti eritasude näol ettevõttel ei ole – tööl oleku aega tasustatakse nii, nagu seadus ette näeb.

Raha või vaba päev

Töölepingu seaduse kohaselt peab tööandja maksma töötajale riigipühal töötamise eest kahekordset töötasu. Samas võimaldab seadus pooltel kokku leppida riigipühal töötamise hüvitamise tasulise vaba ajaga. See tähendab, et töötajale makstakse riigipühal töötatud tundide eest ühekordset tasu ning seejärel võimaldatakse tavapärasest tööajast vaba aeg, kuid tasustatakse seegi.

Seadus näeb hüvitamise ette ka enne riigipühi olevate lühendatud tööpäevade tarvis. Kui tööandja majandustegevus ei võimalda tööpäeva lühendada, tuleb saavutada töötajaga kokkulepe töötamiseks pühade-eelsel päeval nagu tavalisel tööpäeval. Kui töötaja annab selleks nõusoleku, loetakse pühade-eelsel tööpäeval lühendamata jäetud kolm tundi ületundideks, mis tuleb hüvitada vastavalt seadusele kas tasulise vaba aja andmisega ületundidega võrdses ulatuses või kokkuleppe olemasolul rahas 1,5-kordselt. Kui töötaja ei nõustu pühade-eelsel päeval töötama täistööpäeva, ei ole tööandjal õigus teda selleks sundida.

Lindberg nendib, et inimesed ei ole tänapäeval enam meelsasti pühade ajal tööl. „Isegi topelttasu ei motiveeri piisavalt, Eesti inimesed väärtustavad üha enam oma aega ja perega veedetud aega,“ lausus ta.

Autor: tööelu.ee toimetaja

Pilt: softcodex

Tagasi
Pühad laeval
Võta ühendust

Teksti suurus

Reavahe suurus

Kontrastsus

Ligipääsetavusest

Tooelu.ee loomisel on peetud silmas, et siin avaldatav info oleks kättesaadav ja kasutatav võimalikult paljudele inimestele.

Loe lisaks