Avaleht / Uudised

Ka ainult ühe riski teadvustamata jätmine võib põhjustada tööõnnetuse

15.06.2017


Uuest aastast hakkas jälle Tööelu portaalis regulaarselt ilmuma rubriik "Juhtunud, kuid võinuks juhtumata jääda", milles on vaatluse alla võetud üks reaalses elus juhtunud tööõnnetus. Tööinspektsiooni spetsialist analüüsib juhtunud õnnetust ning juhib tähelepanu sellele, mida oleks saanud ning saab tööohutuse seisukohast ette võtta, et sarnaseid juhtumeid edaspidi vältida. Kasulikke näpunäited jagub nii tööandjatele kui ka töötajatele. Tööelu portaal soovib kõigile turvalist töökeskkonda.

Mis juhtus

Turvatöötajale, kes oli autoga patrullis, edastati juhtimiskeskusest tehnilise valve all olnud objektilt tulnud häire. Turvatöötaja sõitis seda kontrollima. Territoorium oli aiaga ümbritsetud ning territooriumi sai kontrollida ainult väljastpoolt. Maapinnalt ei olnud võimalik territooriumit piisavalt hästi näha ja seetõttu ronis turvatöötaja umbes 40 cm laiuse müüri peale. Kui turvatöötaja müüril liikus hakkasid sellel olnud kivid liikuma, töötaja kaotas tasakaalu ja kukkus müürilt alla. Kukkumise tagajärjeks oli jalaluu murd, mis tõi kaasa pikaajalise, neljakuise töövõimetuse.

Miks juhtus

Objektil turvateenuse teostamise ohutus ei olnud läbi mõeldud. Turvatöötaja ülesandeks oli territooriumi visuaalse vaatluse tegemine selgitamaks häire põhjuseid. Selle teostamiseks ei piisanud ümber territooriumi maapinnal kõndimisest. Kuna territooriumi jälgimise teema oli töökeskkonna riskianalüüsis kajastamata, ei olnud tööandjal teada, millised ohud konkreetse objekti ülevaatamisel esinevad. Samuti  ei olnud antud töötajale juhiseid, kuidas ohutult objekti üle vaadata.

Töötaja tegi ise otsuse ronida müürile, et tööülesannet paremini täita. Paraku ei olnud müüri peal liikumine ohutu ja lõppes raske vigastusega.

Tööandja oleks pidanud uuel valvataval objektil töö alustamise eel vaatama üle turvatöötajate jaoks uue töökeskkonna ja läbi mõtlema, kuidas saab seal ohutult turvateenust osutada. Sealhulgas tulnuks mõelda ka asjaolule, mil moel saab turvatöötaja objektist piisava ülevaate. Valvate objektide puhul on oluline turvaettevõtte koostöö ettevõttega, kellele turvateenust osutatakse. Sellelt ettevõttelt saadakse teavet nende töökeskkonnaga seotud ohtudest ja nendest hoidumise abinõudest.

Õnnetust oleks saanud ennetada, kui turvatöötajad oleksid oma tööandjat varasemalt teavitanud ohuolukorrast, mis võib tekkida kui sellel objektil on vaja tõusta maapinnast kõrgemale. Nemad olid sel objektil viibinud mitmel korral ja ilmselt kasutanud müürile ronimise võimalust objekti jälgimiseks. Võimalikust ohuolukorrast teavitamisel pidanuks tööandja üle vaatama töökeskkonna riskianalüüsi, lisama müüridele ronimise keelu ohutusjuhenditesse ning tagama võimaluse tööülesande ohutuks teostamiseks.

Vaata lisaks Tööelu teemalehte riskianalüüsi ning juhendamise ja väljaõppe kohta.

Tagasi
Ka ainult ühe riski teadvustamata jätmine võib põhjustada tööõnnetuse
Võta ühendust

Teksti suurus

Reavahe suurus

Kontrastsus

Ligipääsetavusest

Tooelu.ee loomisel on peetud silmas, et siin avaldatav info oleks kättesaadav ja kasutatav võimalikult paljudele inimestele.

Loe lisaks