Avaleht / Uudised

Enne kaevetööde alustamist tuleb ohutuse tagamine väga hästi läbi mõelda

11.05.2017


Loe lähemalt, mis võib juhtuda, kui kaevetöödel ei ole kasutusele võetud kõiki ohutuse tagamiseks vajalikke meetmeid. Situatsiooni analüüsib Tööinspektsiooni töökeskkonna konsultant.

Mis juhtus?

23-aastane Kaidar töötas vee- ja kanalisatsioonitrasside ehitusega tegelevas ettevõttes viiendat aastat. Ühel hilissügisesel päeval oli tööülesandeks kanalisatsioonitrassi ehitus kahe kolleegi ja ekskavaatorijuhiga. Torustik paigaldati 3,5 meetri sügavusele ekskavaatoriga ettevalmistatud kaevandisse, mis oli 5 meetri laiuselt kogu pikkuses lahti kaevatud. Kaevandi nõlvad olid jäetud vertikaalseks ning pinnas oli valdavalt saviliivane. Kaevandis toru paigaldamise alal kasutati teisaldatavat kraaviraketist (pikkus 4,8 m * kõrgus 3,0 m * laius 1,5 meetrit), mis kaitseb töötajaid torude liitmisel nõlva võimaliku varingu eest. Nõlvad olid sellel päeval varasemalt varisenud.

Kui järjekordne kanalisatsiooni toru oli paigaldatud, väljus Kaidar viimasena kraaviraketisest ning suundus kaevandinõlval toetuva redeli poole. Toimus varing ning liikunud pinnas paiskas Kaideri pikali ja kattis parema alajäseme. Töötaja päästis hullemast nõlva vähene varisemine ning teiste töötajate kiire tegutsemine. Erakorralise meditsiini osakonnas tuvastati töötajal paremas jalalabas luude murrud, mille tõttu oli ta töövõimetu peaaegu 100 päeva.

Miks juhtus?

Kuigi tööandja võimaldas kasutada ning töötajad ka kasutasid kraaviraketist, ei olnud kaevand varustatud ohutu sisse- ja väljapääsuga. Redel oli toetatud püstisele varisemisohtlikule nõlvale. Pinnase varisemise korral ei olnud töötajal võimalust ohutult varjuda.

Ohutusjuhendi järgi tuli loodud püstseinaga kaevandile ehitada toestus. Seda aga ei tehtud. Tööjuht oli samuti asjast teadlik. Varisemist vältinuks kraaviraketise lähedale sisse- ja väljapääsu ohuala ulatuses nõlva toestamine, kaldega nõlva või astmete ja kaldega nõlva ehitamine.

Pinnasekuhjad, materjalid ning liiklusvahendid tuleb hoida kaevamiskohast kaugemal, vajaduse korral püstitada kaitsetõkked. Tegematajätmisega kaasnesid tagajärjed. Seepärast tuleb ohtlike töödega kaasnevate tervisekahjustuste vältimise abinõud, ohutuse tagamise, õnnetusohu korral tegutsemise juhised ning esmaabi korraldus enne töödega alustamist tööohutuse plaanis kirjeldada, töötajatele teatavaks teha. Samuti tuleb jälgida ohutusnõuete täitmist.

Tagasi
Enne kaevetööde alustamist tuleb ohutuse tagamine väga hästi läbi mõelda
Võta ühendust

Teksti suurus

Reavahe suurus

Kontrastsus

Ligipääsetavusest

Tooelu.ee loomisel on peetud silmas, et siin avaldatav info oleks kättesaadav ja kasutatav võimalikult paljudele inimestele.

Loe lisaks