Avaleht / Uudised

Rehabilitatsiooni abil tööle

05.04.2017


Kui 27-aastane Mia märtsikuus ratastoolis Astangu Kutserehabilitatsiooni Keskusesse saabus, ei olnud tal ei töökogemust ega teadmist, mis tööd tegema hakata. Küll aga oli naisel kindel soov saada tööle.

Kuna aastaid tagasi oli Mia samas asutuses kursusel käinud, siis oligi kõige loogilisem samm pöörduda kohta, mis juba tuttav. Esimene nõu, mille ta keskusest sai, oli pöörduda Töötukassasse, sest 2016. aasta jaanuarist osutab just Töötukassa ühe teenusena tööalast rehabilitatsiooni. See on mõeldud inimestele, kelle töövõime on langenud, kuid kes on tööturul aktiivsed – töötavad, õpivad või on töötuna arvele võetud ja vajavad kompleksset tuge tööelus paremini hakkama saamiseks.

Tööalane rehabilitatsioon saab alguse töötukassast, kus hinnatakse inimese töövõimet ja juhtumikorraldaja analüüsib, mida oleks vaja, et tööl toimetulekut parandada. Töötukassa juhtumikorraldajate sõnul võtab rehabilitatsioonivajaduse hindamine aega poolteist tundi, sageli ka kauem. Hindamisel võtab töötukassa juhtumikorraldaja arvesse nii füüsilisi kui vaimseid aspekte ja kui selgub, et inimene vajab rehabilitatsiooniteenust, siis saab ta valida endale ise rehabilitatsiooniasutuse ning sealse meeskonnaga pannakse paika edasine tegevuskava. Mia valis selleks asutuseks Astangu ja pärast töötuna arvele võtmist võis rehabilitatsioon alata.

Astangu Kutserehabilitatsiooni Keskuse tööhõivespetsialisti Kristi Kobini sõnul koostasid nad esmalt koos Miaga kutseprofiili. „Ta oli küll õppinud Astangu keskuse kohanemiskursusel ja saanud Töötukassast varem maniküürikoolitust, kuid jõudsime selleni, et praegu oleks parim lahendus töötada poes kassapidajana. Tegimegi siis koos CV, otsisime võimalikke tööpakkumisi, kandideerisime, käisime koos töövestlusel,“ kirjeldab Kobin, kelle sõnul sai Mia keskusest veel füsioterapeudi, sotsiaaltöötaja ja kogemusnõustaja teenust.

Tööle esimesel võimalusel

Kobini sõnul oleks Mia võinud kassapidajana alustada juba mais, sest esimene koht, kuhu naine kandideeris, oli valmis ta kohe tööle võtma. Tegelikkuses alustas Mia samas toidukaupluses aga septembris, sest klientide teenindamiseks kassas oli vaja spetsiaalset ratastooli, mida Töötukassa toel Miale juunis valmistama hakati.

Tööhõive spetsialist kiidab siinjuures väga tööandjat, kes oli valmis esiteks kogemusteta inimese tööle võtma ja mitu kuud ratastooli valmimist ootama.

„Kõige keerulisem oli välja mõelda, kuidas Mia tööle ja koju saab, kuid ka siin oli tööandja valmis vastu tulema – naine võib lõpetada oma tööpäevad kell viis. Nii saab ta kasutada koju sõitmiseks invatransporti, mille Tallinna linn kompenseerib. Kui ta peaks ise sõidu kinni maksma, maksaks ta tööl käimisele peale,“ rääkis Kobin, kelle sõnul on tööandja Miaga rahul. „Veidi tagasilööke on tekitanud sundasendid tööl, kuid ka selles osas on võimalus Mial saada veel abi rehabilitatsiooniteenuselt.“

Autor: tooelu.ee

Foto: Alar Truu, Õhtuleht/Scanpix

Tagasi
Rehabilitatsiooni abil tööle
Võta ühendust

Teksti suurus

Reavahe suurus

Kontrastsus

Ligipääsetavusest

Tooelu.ee loomisel on peetud silmas, et siin avaldatav info oleks kättesaadav ja kasutatav võimalikult paljudele inimestele.

Loe lisaks