Avaleht / Uudised

Juhtunud, kuid võinuks juhtumata jääda

16.03.2017


Millised töövõtted ei ole ohutud kettsaega töötamisel? Loe lähemalt tööõnnetusest, mis juhtus palkmaja ehitusel. Olukorrale annab hinnangu tööinspektsiooni töökeskkonna konsultant. Kasuta ohutuid töövõtteid ning maanda riske.

Mis juhtus?

22-aastane Erik oli palkehitiste renoveerimise ja tootmisega tegelevas ettevõttes töötanud kaks aastat. Renoveerimisel oli ehitis, millel mädanenud palgiread tuli välja vahetada uute vastu. Tavapäraselt kasutati palgi lõikamiseks kettsaagi ning nii sai tehtud ka seekord. Aknaalusele palgile otsustati teha sisselõige aknaavast eemalt ning selle tõttu alustas Erik lõike tegemist sae juhtplaadi otsaga. Niiviisi lõiget tehes käitus kettsaag ebastabiilselt ning töötaja rakendas suuremat jõudu lõike sooritamiseks. Sae juhtplaati ei õnnestunud kindlas asendis hoida ning see libises Erikule vastu vasakut põlve ning saekett tekitas lahtise haava.

Miks juhtus?

Kettsae juhtplaadi otsaga lõikamine on ohtlik tegevus. Selle ülemise otsaga lõikamisel tekib suure tõenäosusega saeketi haakumine materjaliga ning kiire ja tugev sae juhtplaadi taha- ja ülessuunaline viskumine ehk tagasilöök. Tagajärjed võivad olla rasked või lõppeda surmaga. Selle juhtumi puhul hoidis töötaja saagi tagasilöögi vältimiseks tugevalt ning püüdis lõiget teha juhtplaadi alumise otsaga. Ka nii on lõike ohutu läbiviimine kettsaega äärmiselt keeruline. Sisselõiget vältinuks asjakohaste kaitsepükste kasutamine, kuid eelistada tuleb siiski ohutumaid töövõtteid ja töövahendeid.

Palgile lõike tegemiseks saab kasutada oluliselt ohutumat lõikesaagi, tuntud ka kui mõõgasaag, mis välimuselt meenutab edasiarendatud tikksaagi. Enne lõikeseaga töö alustamist, tuleb saeterale ette puurida tera läbimõõdust veidi suurem ava. Ka suure läbimõõduga palgi saagimisel tasub esmalt kasutada nimetatud töövahendeid. Olemasolevas lõikesoones võib kettsaega teha lõpliku läbilõike, vältides juhtplaadi otsaga lõikamist ning olles lõikamisel veendunud, et juhtplaat lõikesoonest ei välju.

Vaata ka Tööelu teemalehti:

juhendamine ja väljaõpe;
töövahend.

Tagasi
Juhtunud, kuid võinuks juhtumata jääda
Võta ühendust

Teksti suurus

Reavahe suurus

Kontrastsus

Ligipääsetavusest

Tooelu.ee loomisel on peetud silmas, et siin avaldatav info oleks kättesaadav ja kasutatav võimalikult paljudele inimestele.

Loe lisaks