Avaleht / Uudised

Veoautojuhi ametis on kukkumisõnnetused kõige tõenäolisemad

13.02.2017


Liiklusõnnetused on veoautojuhtide tööõnnetuste statistikas alles teisel kohal. Esikohal on kukkumine kõrgelt ehk enim õnnetusi veoautojuhtidega juhtub hoopis kauba laadimisel ja koorma kohendamisel.

“Hüpatakse auto kastist alla, kukutakse tasapinnal, redelid libisevad alt ära,” loetles Tööinspektsiooni transpordi järelevalve talituse juhataja Jüri Milov.

Viis ametit, kus raskeid tööõnnetusi juhtub kõige sagedamini  (kliki graafikul)

“Kui töötajatel on tööd tehes võimalik kõrgelt kukkuda, liikumisteedel esemete või juhtmete otsa komistada või ebasobivate jalanõude tõttu märjal või jäisel põrandal kukkuda, on põhjust ettevõttes tööprotsesse läbi vaadata ja leida üles töökohal esineda võivad ohud enne, kui õnnetus juhtub,”  lisas ta.

Kukkumised – nii kõrgelt kui ka samal tasapinnal libastumised ja komistamised  moodustavad veidi rohkem kui kolmandiku raskete tööõnnetuste koguarvust. “Kui suudaksime vähendada kasvõi ainult kukkumisega seotud tööõnnetuste osakaalu, väheneks märgatavalt ka raskete tööõnnetuste arv,” rõhutas Tööinspektsiooni transpordi järelevalve talituse juhataja Milov.

Kõige rohkem raskete kehavigastustega lõppenud õnnetusi juhtub töötajatega ehituse, metallitööstuse, veonduse ja laonduse ning puidutööstuse sektoris. Levinumad tööõnnetuste põhjused on kukkumised, töö masinate ja käsitööriistadega ning käsitsi ja tõstukitega materjalide teisaldamine.

 

Statistikanumbrid näitavad, et Eestis on palju veoettevõtteid, kus jõud ja ressursid on täiel määral pühendatud teenuse osutamisele ning panus töötervishoidu ja -ohutusse on madal. “See pole aga õige töötajate ja nende töövõime säilimise seisukohalt,” nentis Milov.

Tööinspektsiooni andmetel juhtub tervelt 35% kõigist tööõnnetustest inimestega, kes on tööl olnud alla aasta. Need on noored, alles tööelu alustanud inimesed, aga palju on ka neid, kes on vahetanud töökohta ja töövõtted uuel kohal pole veel selgeks saanud.

Milovi sõnul võib sedavõrd suure hulga alustavate töötajate õnnetustesse sattumise taga näha ebapiisavat juhendamist ja väljaõpet. Samuti on väga paljude sellise õnnetuste põhjuseks mitmesugused töötervishoiu ja tööohutuse nõuete rikkumised.

Tööinspektsiooni soovitused tööõnnetuste vältimiseks:  

  1. Varustage töötajad sobivate isikukaitsevahenditega.
  2. Paigutage seadmed nii, et juhtmed ei satuks töötajatele käiguteele.
  3. Kontrollige kinnitusvahendite ja redelite kvaliteeti ning seisukorda.
  4. Iga tööandja on kohustatud korraldama töötaja juhendamise ja väljaõppe.
  5. Iga töötaja on kohustatud järgima tööohutusnõudeid ning aitama kaasa ohutu töökeskkonna loomisele.

Vaadake ka Tööelu portaali teemalehte libimisemisest ja komistamisest.

Foto: pixabay.com/skeeze

Autor: tooelu.ee

Tagasi
Veoautojuhi ametis on kukkumisõnnetused kõige tõenäolisemad
Võta ühendust

Teksti suurus

Reavahe suurus

Kontrastsus

Ligipääsetavusest

Tooelu.ee loomisel on peetud silmas, et siin avaldatav info oleks kättesaadav ja kasutatav võimalikult paljudele inimestele.

Loe lisaks