Avaleht / Uudised

Alkoholivaba pidu? Pole probleeme, lähme!

12.12.2016


On kaunis õhtu kell 20 Olustvere mõisapargis. Mõisakompleksi peamajas tõstetakse šampanjaklaase äsja abiellunute terviseks. Samas kõrval mõisa leivakojas peab suvepäevi keeletoimetajate liit, kelle õhtusöögilaualt puuduvad jalaga klaasid. Elevust on õhus mõlemas seltskonnast.

„Me ei tulnud selle pealegi, et peaksime mõtlema ka saunaõllede või õhtuse veini peale,“ ütleb ürituse üks korraldajatest Egle Heinsar. „Programm sai paika ja selles ei tundunud midagi puudu olevat.“

Laupäeva keskpäeval kohale saabunud filolooge ootasid ees n-ö tervituspirukad ning kohv ja tee. Pärast kehakinnitust mindi aga klaasi- ja keraamikakotta, et puhuda endale sulaklaasist vaas või voolida savist kruus. Järgnes lõunasöök ja seminar ametivendi huvitavatel teemadel. Kuigi seminari lõpuajaks oli märgitud programmis kell 19, jätkus juttu laua taga tunduvalt kauemaks. Järgmisel hommikul ootas aga ees ekskursioon mõisakompleksis. Selgub, et ka eelmise suve kokkusaamine möödus alkoholita. Olid seminar, meeskonnamängud ja tünnisaun, aga ei ühtki õllepudelit.

Kas oled mõeldud korraldada jahilaskeüritust kolleegidele või klientidele?

On olemas peopaiku, mis reklaamivad end kui võimalust korraldada üritus kolleegidele või klientidele, kuid märgivad sealjuures, et alkohol on nende juures keelatud.

„Kas oled kunagi mõelnud korraldada jahilaskeüritust oma kolleegidele või klientidele? See on üks visuaalsemaid ja põnevamaid kogemusi nii algajale kui ka kogemusega laskjale. Jahilaskmise klassikapakett on sobivaim firmaüritusteks, poissmeeste õhtuteks, sünnipäevadeks või lihtsalt sõpradega seltskonnale, kes tahavad välja minna,“ nii kutsub Männiku jahilasketiir oma kodulehel enda juurde pidu korraldama ja lõpetab oma üritusepaketi kirjelduse järgmiselt: „Alkohoolsete jookide tarbimine enne laskmist või laskmise ajal on rangelt keelatud!“

See, et laskmine ja alkohol kokku ei käi, tundub enesestmõistetav, ning alkoholita tiirus peetud pidu ei pea ilmselt keegi igavaks. Et aga ka iga teine pidu võiks lõbus olla alkoholita, seda kinnitab üritustekorraldaja Heikki Sal-Saller.

Ideid alkoholivabadeks pidudeks

„Miks ja millal korraldada alkoholivaba pidu? Küsimusele “millal?” on vastata lihtsam: tööaeg on harilikult kella 9–17 vahel ja tööajal ei ole alkoholi tarvitamine ükskõik millises koguses sallitav. Seega, kui on kontoripidu – avamine, kellegi sünnipäev või muu tähtpäev, saab selle rahumeeles ilma alkoholita korraldada ja keegi ei saa nina krimpsutada,“ nendib Sal-Saller ja soovitab keskenduda toidule – huvitav ja värske idee on kindlasti taimetoit ja sinna juurde köögiviljasmuuti.

“Mõistlik on niisugune üritus sisse juhatada juba kutsega, kus päevakorra kõrval on ka kirjas, mida põnevat söögiks pakutakse. Külalistele saab niisugusel sündmusel korraldada toiduviktoriini – kas nad tunnevad ära maitsest, millest road on valmistatud,” lisab ta.

Kui on vaja klaase kokku lüüa, võib Sal-Salleri sõnul olla klaasis alkoholivabasid magusaid ja soolaseid kokteile, aga ka näiteks õunamahl, mõne käsitöövalmistaja limonaad või võõrustaja tegevusega haakuv lahendus.

„Nii oleme piimakombinaati avades löönud kokku piimaklaase ja samal avamisel piimaklaasiga president Lennart Meri sai TV-st näha korduvalt ka hiljem. Erisused jäävad meelde külalistele ja pakuvad ainet meediale!“ leiab Sal-Saller, kes õllehuvilisena oskab soovitada vähemalt kaht alkoholivaba õlut, mille maitse on kraadidega sugulaste omaga üsna sarnane.

Miks alkoholita?

Üldiselt ei ole ürituste korraldaja sõnul päevaste sündmustega suurt muret. Veiniklaasi võtab tema kogemusel vähem kui viiendik külalistest – Eesti rahvas on teada autorahvas ja veinipudeleid jääb tavaliselt üle. Nii on alkoholita lihtne pidada ka kõiki autode, kartidega ja tsiklitega seotud sündmusi.

Sal-Saller nendib, et õhtuste firmaürituste alkoholivabalt pidamine on veidi keerukam, kuid kindlasti mitte ilmvõimatu. „Eestlased on introvertsed ja mingi osa üritusel osalejatest vajab sotsiaalsuse suurendamiseks ikka “jutuõli” – olgu see siis vein või brändi,“ ütleb taja lisab, et alkoholita peo päästab kõiki külalisi haarav programm. „See võib olla teatritükk, põnev viktoriin või terve õhtu kestev mäng. Kergem, kõikidele konti mööda sport on samuti lahendus – näiteks matk maal või vees. Olen käinud peol, mis algas vehklemissaalis, kus kõik said sõpru mõõgaga torgata.”

Ürituste korraldajana on ta märganud, et alkoholi pruugitakse reedeti rohkem kui näiteks neljapäeviti, mistõttu on alkoholivaba sündmuse toimumispäevaks head päevad teisipäevast neljapäevani ja miks mitte ka pühapäev.

„Alkoholivabade ürituste korraldamiseks ainest jagub. Kui mõni ettevõte võtab ette korraldada oma sise- või kliendiüritust traditsiooniliselt ilma alkoholita ja kui alkoholi puudumine ei mõjuta märgatavalt osavõttu, on tegu korraliku kordaminekuga,“ ütleb Sal-Saller.

Foto: Erik Riikoja

Autor: tooelu.ee

Tagasi
Alkoholivaba pidu? Pole probleeme, lähme!
Võta ühendust

Teksti suurus

Reavahe suurus

Kontrastsus

Ligipääsetavusest

Tooelu.ee loomisel on peetud silmas, et siin avaldatav info oleks kättesaadav ja kasutatav võimalikult paljudele inimestele.

Loe lisaks