Avaleht / Uudised

1. juulist jõustub uus elektromagentväljade mõju puudutav määrus

27.06.2016


1. juulil 2016 jõustub Vabariigi Valitsuse määrus „Töötervishoiu ja tööohutuse nõuded elektromagnetväljadest mõjutatud töökeskkonnale, elektromagnetväljadega kokkupuute piirnormid ja rakendusväärtused ning elektromagnetväljade mõõtmise kord“. 

Tulenevalt tehnoloogia arengust ja sellega seotud uute seadmete kasutuselevõtust mitmetes tegevusvaldkondades liigitatakse elektromagnetväljad töökeskkonna ohutegurina uute esilekerkivate terviseriskide hulka.  Töötajate kokkupuude elektromagnetväljadega on suurenenud ning sellele osutatakse rohkem tähelepanu ka Euroopa Liidu õigusaktide tasandil. Määrusega võetakse üle EL direktiiv 2035/13/EL, mis sätestab töötajate kaitseks meetmed elektromagnetväljadest tekitatud tervisekahjustuste eest.  Määrusega kehtestatakse uued nõuded elektromagnetväljadest mõjutatud töökeskkonnale  ja elektromagnetväljadega kokkupuute rakendusväärtused ja piirnormid, et töötajad saaksid oma tööd teha ohutult ning töökohal oleks välditud elektromagnetväljade otsene biofüüsikaline mõju inimese tervisele.

Elektromagnetväljadel on inimese tervisele otsene biofüüsikaline ja kaudne mõju. Need mõjud võivad põhjustada ajutist ärritust või mõjutada tunnetust või muid aju või lihaste funktsioone ning võivad seeläbi mõjutada töötaja võimet ohutult töötada. Enamlevinud tugevnenud elektromagnetväljadega töökohad on elektrialajaamad, trafod, elektrimootoritega süsteemid, elektriahjud, mobiil- ja raadioside antennid, raadiosaatjad, TV- ja raadiolevi antennid, radarid (lennu- ja mereliiklus), induktiivkuumutid, mikrolainekuumutid jne. Üks kõrgema ekspositsiooniga töötajarühmi on ka haiglate magnetresonantstomograafia-personal.

Määruses esitatud nõuded puudutavad umbes 870 ettevõtet, kus kasutatakse väga suurtes kogustes elektrivoolu. Neis ettevõtetes töötab ligi 14 000 töötajat.  Töökohtadel, kus kasutatakse üldsusele mõeldud traadita sideseadmeid, arvuti- ja IT seadmeid, elektrilisi töövahendeid jne, on elektromagnetväljade tase palju madalam ning määruse nõudeid ei ole vaja rakendada.

Sotsiaalministeerium korraldab 2016. aasta oktoobris ja novembris määruse nõudeid tutvustava koolituse  töökeskkonnaspetsialistidele.  Koolitus  on  mõeldud  nendele  ettevõtetele-asutustele, kelle töökeskkonnas esineb tugevaid elektromagnetvälju. Koolitus on osalejatele tasuta ja viiakse läbi Euroopa Sotsiaalfondi toel. Koolituspäevale saab registreerida siin: http://kysimustik.sm.ee/index.php/198195?newtest=Y.

Vaata lisaks ka Tööelu portaali teemalehte elektromagnetväljadest.

 

Tagasi
1. juulist jõustub uus elektromagentväljade mõju puudutav määrus
Võta ühendust

Teksti suurus

Reavahe suurus

Kontrastsus

Ligipääsetavusest

Tooelu.ee loomisel on peetud silmas, et siin avaldatav info oleks kättesaadav ja kasutatav võimalikult paljudele inimestele.

Loe lisaks