Avaleht / Uudised

Tööminutid: lapseootel emade ja lapsevanemate töökeskkond

10.05.2016


Emaks olemine on oluline ja vastutusrikas ülesanne. Samas ei saa me selle ülesande kõrvalt muid endale võetud kohustusi unarusse jätta ning tööl ei tohi tööandja lapsevanemat ka tema rolli tõttu teistest halvemini kohelda.

Siiski ei alga töötaja suurem katsumus lapse saamisega, vaid enne ehk juba lapseootuse ajal. Selleks, et töötaja saaks oma seisundiga seotud seadusest tulenevaid õigusi kasutada, peab ta tööandjale lapseootusest ametlikult teada andma.

Seadus ei reguleeri, millal täpselt peab naine oma rasedusest või ka tulevane isa lähenevast sündmusest oma tööandjat teavitama, kuid kindlasti tuleb seda teha juhul, kui:

  1. tööülesannete täitmine või töökeskkond võivad kahjustada lapseootel naise või areneva loote tervist. Täpsemad soovitused annab arst või ämmaemand;
  2. tulevane lapsevanem soovib kasutada seadusega ettenähtud soodustusi või vajab hoopis kaitset töölepingu erakorralise ülesütlemise eest.

Töölepingu seaduse (edaspidi TLS) § 18 kohaselt on rasedal õigus nõuda tööandjalt ajutiselt terviseseisundile vastavat tööd. Lapseootel naise töötingimuste vastavust terviseseisundile hindab arst või ämmaemand, mitte tööandja. Seega peab töötaja just neile oma töökeskkonda ja tööülesandeid võimalikult täpselt kirjeldama ning probleemidest vastuvõtul kindlasti rääkima.

Üldjuhul ei tohi tööandja lapseootel töötaja töölepingut üles öelda koondamise tõttu ega terviseseisundi halvenemise tõttu. Erandid on lubatud vaid tööandja likvideerimise või pankroti korral.

Milliseid seadusest tulenevad õiguseid saavad lapseootel emad ja lapsevanemad veel kasutada? Kõigest täpsemalt saab kuulata värksest Tööminutite saatest.  

Allikas: Kuku raadio

Tagasi
Tööminutid: lapseootel emade ja lapsevanemate töökeskkond
Võta ühendust

Teksti suurus

Reavahe suurus

Kontrastsus

Ligipääsetavusest

Tooelu.ee loomisel on peetud silmas, et siin avaldatav info oleks kättesaadav ja kasutatav võimalikult paljudele inimestele.

Loe lisaks