Avaleht / Uudised

Tööõnnetuste vältimiseks tuleb täita ka liiklusohutusnõudeid

21.04.2016


Juhtunud, kuid võinuks juhtumata jääda on Tööelu portaalis regulaarselt ilmuv rubriik, milles on vaatluse alla võetud üks reaalses elus juhtunud tööõnnetus. Tööinspektsiooni spetsialist analüüsib juhtunud õnnetust ning juhib tähelepanu sellele, mida oleks saanud ning saab tööohutuse seisukohast ette võtta, et sarnaseid juhtumeid edaspidi vältida. Kasulikke näpunäited jagub nii tööandjatele kui ka töötajatele. Tööelu portaal soovib kõigile turvalist töökeskkonda.

Mis juhtus?

32-aastane Viljar (nimi muudetud) oli töötanud ettevõttes tõstukijuhina 6 kuud. Kaks kuud tagasi oli ta läbinud tõstukijuhtide väljaõppekursuse. Viljari kasutada oli platvormiga virnastaja, mida juhiti püsti seistes. Sõites mööda koridori põrkas ta teise koridoriga ristumiskohas kokku kollegi juhitud suurema ja raskema kahveltõstukiga. Kokkupõrke tagajärjel paiskus Viljar peaga vastu virnastaja konstruktsiooni, kaotas teadvuse ja kukkus põrandale. Kannatanule osutati esmaabi ja ta toimetati erakorralise meditsiini osakonda, kus temal tuvastati pea ja küünarliigese põrutused.

Miks juhtus?

Mööda erinevaid koridore liikuvate tõstukite juhid märkasid liikumisteede ristumiskohta jõudes ohtu siis, kui ei olnud võimalik enam kokkupõrget vältida. Ristuvas koridoris liikuvat tõstukit ei ole võimalik ka koridori seinte tõttu varem märgata. Suure kiirusega sõites ei jää tõstukijuhil aega reageerimiseks. Pealtnägijate sõnul oli just kolleegi juhitava tõstuki kiirus suur.

Kuidas edaspidi sarnaseid juhtumeid vältida?

Kuigi tööandja oli ohutusjuhendis ette näinud õnnetuse vältimiseks abinõud, mis hõlmasid tõstukijuhi poolt helisignaali andmist ja kiiruse vähendamist, ei pruugi tõstukijuht igas olukorras reegleid täita ning seeläbi on tööandjal keerulisem töötajate ohutust tagada.

Tõstukite kasutamisel tuleb täita liiklusohutuse nõudeid. Seepärast võiks tööandja kehtestada sarnastel ristmikel liikumisel parema käe reegli, mis tähendab seda, et teed tuleb anda paremalt lähenevale juhile. Seda on võimalik teha eelkõige halva nähtavusega ristmikel vaid kiirust alandades. Seega reeglist kinni pidades on võimalik sarnaste õnnetuste tõenäosust oluliselt vähendada.

Oskuslikult valitud kohtade varustamine liikluspeeglitega lihtsustab tõstukijuhtidel ning ka jalgsi liikuvatel töötajatel veenduda liikumise ohutuses. Hoiatamaks läheneva sõiduki eest paigaldatakse siseruumis liikuvatele tõstukitele selleks ettenähtud sinine või punane punktvalgusti, mis on suunatud sõidusuunas kaks-kolm meetrit ettepoole põrandale. Ettevõtte siseruumides on mõistlik seadistada tõstukitele piirkiirus, mida tõstukikasutaja muuta ei saa ning mis vähendab tõstukijuhtide ja jalgsi liikuvate töötajate tervisekahjustuste tekkimise võimalust.  

Foto: Alfonso Romero

Tagasi
Tööõnnetuste vältimiseks tuleb täita ka liiklusohutusnõudeid
Võta ühendust

Teksti suurus

Reavahe suurus

Kontrastsus

Ligipääsetavusest

Tooelu.ee loomisel on peetud silmas, et siin avaldatav info oleks kättesaadav ja kasutatav võimalikult paljudele inimestele.

Loe lisaks