Avaleht / Uudised

Kuidas tuleb tasustada proovipäeva?

31.12.2012
Kui töötaja läheb töövestlusele ja tal palutakse teha proovipäev, kas see on siis tasuline või tasuta? See, kas „proovipäev“ on tasuline või tasuta, oleneb konkreetsetest asjaoludest. Näiteks, kui töötaja tutvub proovipäeval tulevase tööga, jälgib tööprotsessi toimumist, ilma ise konkreetset tööd tegemata, pole tegu tööga, mille tegemist eeldatakse üksnes tasu eest. 

Kui aga töötaja lubatakse proovipäeval tegema tööd, täitma konkreetseid tööülesandeid, näiteks teenindama kliente kaupluse kassas või panema müügisaalis riiulitesse kaupa, eeldame, et tegemist on tööga, mida tehakse üksnes tasu eest.

Esimese näite puhul ei ole tegemist tasulise proovipäevaga, teise näite puhul aga on tegemist tasulise proovipäevaga.  

Töölepingu seadus ei tunne proovipäeva mõistet kui niisugust. Seadus sätestab, et kui isik teeb teisele isikule tööd, mille tegemist võib oodata üksnes tasu eest, eeldatakse, et tegemist on töölepinguga ja selle eest tuleb maksta tasu. 

Kui eeltoodud situatsioonis tekib töötaja ja tööandja vahel lahkarvamus, kas tegemist on tasulise või tasuta „proovipäevaga“, on töötajal võimalus pöörduda tekkinud vaidluses töövaidlusorganisse töösuhte tuvastamise nõudega ja sellest lähtuvalt nõuda töötasu.

Autor: Egon Raim, Tööinspektsiooni tööinspektor-jurist

Allikas: Tööinspektsioon 
 
Tagasi
Kuidas tuleb tasustada proovipäeva?
Võta ühendust

Teksti suurus

Reavahe suurus

Kontrastsus

Ligipääsetavusest

Tooelu.ee loomisel on peetud silmas, et siin avaldatav info oleks kättesaadav ja kasutatav võimalikult paljudele inimestele.

Loe lisaks