Avaleht / Uudised

Tööminutid: mis on töökiusamine?

29.03.2016


28. märtsil eetris olnud Tööminutite saates rääkis Tööinspektsiooni peadirektori asetäitja töösuhete järelevalve ja õiguse alal Meeli Miidla-Vanatalu töökiusamisest.

Tööinspektsiooni poole pöördutakse sageli murega, et tööl kiusatakse. Pöördujad tajuvad ja kirjeldavad kiusamist erinevalt. Mõni tajub kiusamisena seda, kui vahetu juht annab tema tööle negatiivset tagasisidet, teine on häiritud tagaseljajutust enda kohta, kolmas sellest, et ta ei tea, mida juhid otsustanud on ehk tal puudub info. Nendest teemadest võib töötaja küll häiritud olla, kuid see ei pruugi olla töökiusamine.

Kiusamine tähendab eelkõige korduvat ebameeldival või alandaval viisil kohtlemist nii, et töötajal endal on raske end selle vastu kaitsta. Näiteks kui ülemus väljendab oma pahameelt pidevalt kahjudes ja töötajat alandades või kliendid teevad nilbeid nalju, aga tööandja ei võta midagi ette või ülemuse, kolleegi või kliendi poolt toimub füüsiline rünnak.

Töökeskkonna vaates on kõigil nendel juhtudel tegemist psühholoogilise ohuteguriga, mida tööandja peab hindama ning mille vähendamiseks või vältimiseks tuleb võtta tarvitusele ennetusmeetmed.

Näiteks arutada töötajatega läbi ja töötada välja juhis, mida teha, kui klient on ründav või ahistav, millal on kindlasti vaja abi kutsuda, kuidas käituda, kellele infot anda.

Tööandjal tasub ka mõelda, kuidas psühholoogilise ohuteguri mõju töökeskkonnas mõõta, kas piisab konkreetsete juhtumite fikseerimisest ja analüüsimisest või tuleb aeg-ajalt läbi viia anonüümseid küsitlusi, mille põhjal saaks järeldusi teha ja tegevusi kavandada.

Töötaja jaoks on kahtlemata olukord kõige keerulisem, kui kiusajaks või ahistajaks on ettevõtte juht või omanik. Mõnel puhul võib aidata see, et kogu kollektiiv võtab ennast kokku ja kohtub kiusajaga, selgitades, et tema käitumine ei ole vastuvõetav ning võibolla vajab ta professionaalset abi.

Mida aga ettevõtta kui tööandja peaks kasutusele võetud meetmete peale veelgi rohkem ägestuma ning kuidas töökiusamise puhul töölepingut eraskorraliselt ülesse öelda saab teada värskest Tööminutite saatest.

Allikas: Kuku raadio

Foto: Shutterstock/Alphaspirit

Vaata lisaks ka Tööelu teemalehti:

 

.

Tagasi
Tööminutid: mis on töökiusamine?
Võta ühendust

Teksti suurus

Reavahe suurus

Kontrastsus

Ligipääsetavusest

Tooelu.ee loomisel on peetud silmas, et siin avaldatav info oleks kättesaadav ja kasutatav võimalikult paljudele inimestele.

Loe lisaks